У Чернівцях сьогодні, 1 листопада, відбулось обговорення моделей поділу області на райони.
Під час круглого столу експерти представили чотири варіанти скорочення районів Буковини. Три з них передбачають поділ області на три райони, останній - новий, де запропоновано створити чотири райони замість трьох, повідомляє кореспондентка molbuk.ua.
Як пояснив регіональний координатор проєкту Інституту регіонального розвитку Орест Микита, нові округи мають об'єднувати ОТГ не тільки територіально, а й за спільністю інтересів. Насамперед, райони створять навколо обласних центрів та 30-кілометрової зони навколо них. Інші райони створять навколо міст з населенням 50 тисяч і приєднають до них 60-кілометрову зону навколо. Якщо за цим принципом залишиться непокрита територія від 50 тисяч осіб, урядовці шукатимуть для таких районів центр з меншою чисельністю населення, навіть з 10 тисячами мешканців.
Читайте також: Райони Чернівецької області скоротять майже в 4 рази: чому потрібні ці зміниЕксперти називають Чернівецьку область чи не найскладнішою для поділу на райони за вищезазначеним принципом. Схожа ситуація - лише на Закарпатті. Серйозними проблемами є протяжність області та доступність гірських районів - Вижницького і Путильського. Відтак, фахівці досі шукають варіанти, як вдаліше сформувати нові райони.
Модель №1: базується на поділу області на госпітальні округи. Хоча, як зауважив завідувач кафедри держуправління Українського католицького університету Віктор Борщевський, у нового уряду є дещо інше бачення розвитку медичної сфери, відтак, в подальшому центри госпітальних округів необов'язково збігатимуться з центрами нових районів. Отож, пропонують створити такі три райони:
- Чернівецький район (межі м. Чернівців, Герцаївського, Глибоцького, Заставнівського та Кіцманського районів);
- Сторожинецький район (межі Вижницького, Путильського і Сторожинецького районів);
- Хотинський район (межі м. Новодністровськ, Хотинського, Новоселицького, Кельменецького та Сокирянського районів).
Модель №2 запропонувало Міністерство регіонального розвитку (нині Міністерство розвитку громад та території України). Вона майже нічим не відрізняється, окрім того, що більшість Новоселицького району пропонують приєднати до Чернівецького, а Мамалигівська ОТГ відійде до Хотинського.
Модель №3 попередньо розробили експерти-учасники круглого столу. Вони пропонують від'єднати чотири ОТГ від їхніх районів і приєднати до сусідніх, щоби збалансувати територіальний поділ.
Модель №4 суттєво відрізняється від попередніх. Автор ідеї - асистент кафедри фінансів і кредиту ЧНУ, експерт Малопольської школи публічного адміністрування, мешканець Путильщини Роман Жебчук. Він пропонує створити на Буковині не три, а чотири райони, виокремивши Карпатський (Вижницький та Путильський райони) з огляду на їхню віддаленість від Сторожинця і важкодоступність.
За цією моделлю пропонується створити райони наступним чином:
- Чернівецький (межі м. Чернівців, Герцаївського, Заставнівського та Кіцманського районів);
- Сторожинецький район (межі Сторожинецького і Глибоцького районів);
- Дністерський або Бессарабський (межі Хотинського, Новоселицького, Кельменецького та Сокирянського районів та м. Новодністровськ);
- Карпатський (межі Путильського та Вижницького районів).
Надалі остаточне рішення - за Урядом. Вищевикладена експертна думка враховуватиметься під час підготовки проекту закону щодо нового адміністративно-територіального устрою України, розроблення та прийняття якого планується наприкінці 2019-на початку 2020 років.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
1-11-2019, 17:39
0
22 184