Герб і прапор міста Чернівців були відновлені у 1992 році. Їх розробив заслужений художник України Орест Криворучко. Він був також автором медалі до 600-ліття "На славу Чернівців" і ланцюга мера.
"Це було в 1992 році, – пригадав пан Орест. – Тоді мером був Віктор Павлюк. Він покликав мене і сказав, що Чернівці повинні мати свій герб і прапор. Створили комісію, до якої увійшли історики Олександр Масан та Ігор Чеховський, архівіст Марія Никирса. За основу вирішили взяти найдавніший герб Чернівців австрійського періоду. Отримали дозвіл від австрійців на використання їхньої геральдики. Я зобразив на червоному щиті відкриту міську браму, яка символізує гостинність чернівчан. Вгорі над нею – вісім цеглин. Адже колись у Чернівцях було вісім цегельних заводів. Чорного австрійського орла замінив тризуб. Так само зробив деякі зміни на прапорі. Хоча кольори – білий та червоний – зберіг. За герб і прапор мені заплатили символічно. Це був мій подарунок місту.
До 600-ліття міста Орест Криворучко розробив серію значків та ювілейну медаль "На славу Чернівців". "Мені вручили власну медаль і посвідчення під першим номером, – сміється художник. – Я також відтворив почесний ланцюг для мера. Історик Сергій Осачук віднайшов в австрійських архівах стару газету, де чернівецький бургомістр був у ланцюгу. Його треба було відтворити за цим знімком. Я зберіг медальйон з алегорією Чернівців. А німецький напис "Спільними зусиллями" зробив українською мовою. Замінив на ланцюгу австрійську символіку на герб Чернівців та області, а між ними розмістив букові горішки. Тодішній мер Микола Федорук уперше одягнув його під час святкування 600-річчя міста".
"Вважаю себе справжнім чернівчанином, – запевнив чоловік. – Я без тями закоханий у це місто. Де б не був – в Україні чи за кордоном, завжди тягнуло до Чернівців. Дуже люблю гуляти містом. Дивлюся на фасади будинків, ліпнину, балкони. Щоразу знаходжу якісь нові деталі, які не помічав раніше. До прикладу, знайшов до десяти масок лева. А які цікаві ковані решітки з монограмами! На жаль, деякі знищили, багато вкрали. У нас є унікальна вулиця Богомольця, витримана в єдиному стилі конструктивізму. Подібної, напевно, немає в жодному місті світу. Прикро, що будинки тут пофарбували кольоровими фарбами, чим остаточно зіпсували стиль. Я ходив із фотоапаратом вулицями і знімав усе, що подобалося. Уже назбирався мішок плівок. Хочу видати альбом цих світлин. Багато малював Чернівці. Йшов до кар’єру цегляного заводу, звідки відкривається чудова панорама міста і видно куполи багатьох церков. Створив цілий цикл графічних робіт про чернівецькі храми: Святої Параскеви, Успіння Пресвятої Богородиці, Свято-Миколаївський, Свято-Духівський, єзуїтський костел "Серце Ісуса".
Як виглядають герб і прапор Чернівців?Герб Чернівців складається з геральдичного щита, на якому розміщена відкрита мурована брама із сімома зубцями. Над ними в два ряди вісім (по чотири в ряд) вмурованих цеглин. Посеред відкритої брами розміщено державний герб України – фігуральний тризуб. Під брамою – дві перехрещені лаврові гілки, перев’язані жовто-синіми стрічками.
Герб обрамлений бронзовим орнаментальним картушем, увінчаним короною. Передбачено також використання малого герба без орнаментального картуша і корони. Герб Чернівців виконаний у двох варіантах – кольоровому та чорно-білому.
Прапор Чернівців зроблений у вигляді прямокутного полотнища. Розмір сторін – 136 на 180 сантиметрів.
Полотнище обрамлене атласною стрічкою з біло-червоних трикутників. На білому фоні зображений рельєфною вишивкою герб міста. Над ним півколом написано "Чернівці", а під гербом – "Спільними зусиллями". Нижче вказаний рік першої писемної згадки про місто – "1408". Чотири кути полотнища містять гаптовані рослинні орнаменти. Вони доповнені буковими зеленими гілками з горішками.
На зворотньому боці прапора – жовте поле з репсу. У центрі – знаходиться зображення герба України у вигляді щита синього кольору із золотим тризубом.
Для виготовлення прапора використали шовк, репс, атлас, бавовняне полотно, шовкові та металеві нитки всіх відтінків кольорів. Техніка виконання: ручна робота, аплікація, гаптування, вишивка, гравіровка, чеканка.
Цікаві факти про символи Чернівців- У період середньовіччя Чернівці не мали свого герба. На міських печатках 17-18 століть використовувалися розетки – стилізовані шестипелюсткові квітки в центрі поля.
- Після приєднання Буковини до Австрії Чернівці отримали герб європейського зразка, який почали використовувати від 1784 року. На ньому була зображена відкрита міська брама із сімома зубцями, а над ними – у два ряди вісім каменів (цеглин). У центрі брами вміщений австрійський герб – двоголовий орел із щитком на грудях. Під брамою – перехрещені лаврові гілки, перев’язані стрічкою. Відбитки печатки з цим гербом збереглися на декількох документах першої половини 19 століття.
- Із середини 19 століття, коли Буковина отримала статус австрійського герцогства, а Чернівці стали столицею краю, міський герб було поміщено на геральдичний щит у декоративному картуші, увінчаному короною. Такий герб прикрашав міську ратушу, театр, пожежну охорону, торгово-промислову палату.
- 1908 року, в зв’язку з підготовкою до відзначення 500-річчя першої писемної згадки про Чернівці, виготовили на громадські кошти прапор із гербом міста. Його урочисто вручили бургомістрові під час святкування. Цей прапор зберігається тепер у Чернівецькому краєзнавчому музеї.
- Описані герб і прапор застосовувалися міською радою до кінця 1918 року, тобто до розпаду Австро-Угорщини. Після захоплення Буковини Румунією нові володарі краю змінили чернівецький герб. Австрійського орла витіснила голова тура, над мурованою брамою з’явилися дві зубчасті башти, а замість восьми каменів – шестилисник.
- Після Другої світової війни Чернівці тривалий час взагалі не мали свого герба. Лише 21 березня 1969 року сесія міської ради затвердила новий герб. Він мав форму геральдичного щита, на якому розміщена кам’яна брама із зубчатою баштою як символ архітектури міста. На верхній частині брами розташовані серп і молот. У нижній частині щита – букова гілка з двома листками і горішком. В отворі брами видніються обриси гір. По нижньому контуру щита хвилястою лінією зображена річка Прут. Автором цього герба був заслужений майстер народної творчості УРСР Т. Герцюк.
- Після проголошення незалежності України виникла потреба в оновленні герба міста. Створена при міськвиконкомі комісія запропонувала новий варіант герба і прапора, в яких збережені традиційні для Чернівців форми і використана сучасна державна символіка України. На основі цих рекомендацій художник Орест Криворучко розробив ескізи герба й прапора, які були затверджені 17 липня 1992 року сесією міськради.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-09-2019, 08:39
0
6 501