Сьогодні, 21 вересня відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці.
Цього дня жінки вмиваються джерельною водою, щоби зберегти красу до старості, а дівчата збирають приворотні трави.
Пресвята Діва Марія з’явилася на світ у місті Назареті у праведного подружжя, яке пообіцяло в разі народження дитини присвятити її життя служінню Богові. Їхні молитви були почуті. Архангел Гавриїл повідомив їм радісну звістку про те, що у них народиться донька Марія, яка стане матір’ю Ісуса Христа.
Друга Пречиста вважається жіночим святом, коли вшановували жінку як продовжувачку роду. "Моя бабця казала, що цього дня материнська молитва за дітей має особливу силу, – пригадує 87-літня Дарія Яремко. – Бездітні жiнки замовляли службу Божу в церкві, справляли обiд для бiдних, щоби ті молилися Богородицi за їхніх майбутніх дітей. На стіл подавали рибу, запечене м’ясо, голубці, вареники із сиром, пироги з різною начинкою. Цього дня вранці жінки бігли до джерела. Казали, якщо вмитися водою до схід сонця, то краса збережеться до самої старості".
– Від Різдва Пресвятої Богородиці хлопці засилали сватів до дівчат. Жартували: "Прийшла Друга Пречиста – принесла старостів нечиста". У цей день добре було справляти весілля, бо подружжя житиме щасливо, у злагоді, – розповів етнограф Микола Шкрібляк. – На Другу Пречисту не працювали, а після Богослужіння у храмі збиралися на веселі гостини.
Вважалося, що зібрані цього дня приворотні трави мали властивість привертати хлопця до дівчини, а чоловіка до дружини. Тому йшли до лісу збирати зілля. Проте дітям забороняли ходити польовими та лісовими стежками, бо "там вужі сушаться". На Різдво Богородиці не можна було сваритися, відмовляти комусь у допомозі.
Для пасічників це був останній термін утеплення вуликів на зиму, а господарі вдруге стригли овець. Цієї пори зазвичай холоднішає, дні стають коротшими, падають дощі. Тому до Другої Пречистої годилося повністю викопати картоплю та засіяти жито.
Народні прикмети*Прийшла Перша Пречиста (28 серпня) – одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста (21 вересня) – взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста (4 грудня) – стала діброва безлиста.
* Прийшла Друга Пречиста – на дереві чисто, а прийде Покрова – на дереві голо.
*Друга Пречиста – картопля чиста.
*Перша Пречиста жито засіває, а Друга – дощем поливає.
*Яке Різдво Пресвятої Богородиці – такою буде й осінь.
*З’явилася веселка на небі – осінь буде теплою.
*Багато павутиння – зима буде морозною і малосніжною.
*Якщо на Другу Пречисту день видався ясним, то така погода збережеться до кінця жовтня.
*Якщо вранці туман – підуть дощі.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
21-09-2019, 10:22
0
2 160