RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » «Не треба нас «футболити!»: як село Чорнівка стало заручником Чернівецької міськради

«Не треба нас «футболити!»: як село Чорнівка стало заручником Чернівецької міськради

Одного голосу не вистачило 5 вересня Чернівецькій міськраді для приєднання громад сіл Чорнівка й Топорівці до ОТГ з центром у Чернівцях. Блокування створення Чернівецької громади триває вже чотири роки.

Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".



Питання, яке міськрада розглядала вісім разів упродовж останніх чотирьох років, але жодного разу не прийняла позитивного рішення, є болісним для мешканців сусідніх сіл. Через політичні інтриги окремих депутатів міськради, громади залишаються без можливості отримувати державне фінансування та брати участь у грантових проектах, які дозволятимуть їм розвивати інфраструктуру.

Людей заохочують сортувати сміття

Село Чорнівка Новоселицького району зустрічає журналістів "МБ" асфальтованою дорогою, новими та яскравими зупинками громадського транспорту. У селі чимало магазинів, кілька ресторанів, школа на 270 учнів і дитсадок. Довкола Чорнівки – мальовничі пагорби, вкриті лісом. Обабіч дороги помічаємо альтфатери й сітки для роздільного збору сміття. Сортувати відходи тут навчають із дитинства – для дітлахів проводять цікаві навчання: скажімо, як правильно сплюснути пластмасову пляшку.

«Не треба нас «футболити!»: як село Чорнівка стало заручником Чернівецької міськради
Фото: Facebook-сторінка Георгія Боти.


А ще цього року за ініціативи місцевого підприємця сільрада оголосила конкурс. Жителям у сільраді потрібно підписатись у списку учасників – цим вони підтверджують, що будуть правильно сортувати сміття з дому, розділивши його у трьох секціях. Наприкінці листопада в сільраді розіграють призи – серед них спортивний велосипед.

«Не треба нас «футболити!»: як село Чорнівка стало заручником Чернівецької міськради

«Не треба нас «футболити!»: як село Чорнівка стало заручником Чернівецької міськради


Попри те, що село розвивається і має цінний туристичний потенціал, місцевих жителів обурює небажання депутатів Чернівецької міськради ухвалити рішення про об’єднання.

– Що у вашому селі говорять про нашу міськраду, – запитуємо жінку років 35-ти, яку випадково зустрічаємо у центрі Чорнівки.

– Погані слова, – лаконічно відповіла вона.

"Дуже чекаємо об’єднання"

Поки домовляємось про зустріч із сільським головою Чорнівки, перекидаємось кількома словами із працівницею сільради. Наталія Карапка уже п’ять років водить свою дочку в музичну школу Чернівців. Нещодавно була шокована звісткою – якщо раніше за навчання вона платила 140 гривень у місяць, то нині виконком вирішив, що не міські діти мають вчитися музики за 1500 гривень.

"Слухайте, тисяча гривень для сільських жителів – це велика сума. Ми не можемо платити такі гроші. Тепер моя дитина потрапить під відрахування… Вчителька дзвонить, сьогодні десяте число, ми мали оплатити, але досі не заплатили…", – каже пані Наталія.

Мешканка Чорнівки вважає, що об’єднання її села з Чернівцями дозволило би вирішити безліч проблем – від елементарних послуг документообігу до благоустрою та розвитку інфраструктури.

"В першу чергу, ми очікуємо на хороші дороги. Друге – знаєте, як далеко Новоселиця? Всі документи оформлюються наразі аж там. Щоби добратися туди, треба зробити аж три пересадки громадським транспортом, бо у нас нема прямого сполучення з райцентром. Люди дуже чекають об’єднання".

"Ми не претендуємо на гроші Чернівців"

53-річний сільський голова Георгій Бота вже втретє очолює село. З ним ми зустрілись на території місцевого лісництва, куди він прийшов після роботи з мешканцями.

"Сьогодні роздаю людям листівки про важливість роздільного збору сміття. Ось уже 350 людей підписалися на участь у нашому конкурсі. Треба ще півсела обійти", – розповідає він.

«Не треба нас «футболити!»: як село Чорнівка стало заручником Чернівецької міськради


Голова каже, що приблизно 90 відсотків жителів Чорнівки підтримують ідею об’єднання з Чернівцями. Та цього виявилось замало – місцеві вже чотири роки намагаються переконати депутатський корпус міста у важливості ухвалення цього рішення.

"Вони говорять, що економічно це невигідно для міста, - каже Георгій Бота. – Але я думаю, що економічна складова там ні до чого. Там є багато політичних нюансів. Мабуть депутати хвилюються, що округи будуть розширювати. Можливо, бояться, що двоє представників з Чорнівки і Топорівців увійдуть до виконкому після об’єднання. На жаль, ваш міський парламент надто заполітизований. І це, як виявилося, шкодить не лише Чернівцям, а й нашому селу".

– Чому це об’єднання таке важливе для вас?

– Рано чи пізно ми за перспективним планом все одно приєднаємося. Залишилося ще два роки, поки ми будемо у загальному бюджеті. Але я не хочу, щоб ці два роки минули даремно – адже за цей час ми втрачаємо стільки інфраструктурних проектів та можливостей!

Я хочу нагадати депутатам міської ради, що в усі історичні часи Чернівці будували жителі навколишніх сіл. Не треба нас "футболити"! Я пам’ятаю період, коли з Чорнівки до Чернівців виїжджали 19 робочих автобусів. Це – працівники цукрового заводу, спиртзаводу, "резинка", екстрактний завод... Були зо три-чотири будівельні бригади. Виходить так, що Чорнівка своєю працею розбудовувала місто, а місто зараз хоче, щоб наші діти платити шалені гроші за навчання у музичній школі.

Від об’єднання очікуємо, в першу чергу, можливості отримувати адміністративні послуги у себе в селі. Буде створено ЦНАП, у якому надаватимуться 67 послуг. Не секрет також, що на ОТГ дають величезні грантові кошти. І я хочу, щоб село розвивалося завдяки їм. Але через позицію міських депутатів наразі ця можливість нам заблокована!

– Чи говорили з оточенням Продана, намагались його переконати?

– Говорив. "Нам не вигідно", - сказав він. За цією логікою, тепер будь-який багатий сусід не може дружити з бідним. Бо навіщо? Ти бідний, чому я маю тебе тягнути?

«Не треба нас «футболити!»: як село Чорнівка стало заручником Чернівецької міськради


Я говорив і з "Рідним містом", і з самим Василем Сафроновичем. Не хоче він через те, що це буде велика територія, і гроші з міста будуть йти на утримання сільської громади. А я вважаю, що це не правильно. Мені не потрібні гроші міста. Мені, давайте скажу дуже пафосно, потрібна любов чернівчан!

А що буде, коли всі села в 20-кілометровій зоні примусово приєднають до Чернівців? Що тоді буде? А тоді, між іншим, вже державної підтримки не буде!
Наш річний бюджет села – 1,3 мільйона гривень. Бюджет Чернівців – 2,7 мільярда гривень. Але ми не претендуємо на ті гроші. Ми просто претендуємо на ті можливості, які нам наразі пропонує держава.

– Чому не хочете об’єднатися з іншими селами?

– Нам пропонували, щоб ми об’єднались з Топорівцями, Магалою та Рідківцями. Це неможливо. По-перше, люди не сприймають таку ідею, бо, щоб потрапити в Магалу, треба буде їхати через Чернівці. Другий момент – етнічний. То – румуномовне населення. На жаль, не сприймають того україномовні люди. Тож чому ми будемо нав’язувати людям те, що їм неприємно?

Що кажуть депутати?

Володимир Бешлей, депутат міськради від "Рідного міста":

"Для того, щоби ухвалювати таке рішення, потрібна якісна інформація. Що отримають Чернівці від цієї реформи? Що отримають Чорнівка і Топорівці від цієї реформи? Очевидно, Топорівці і Чорнівка отримають щось від цієї реформи. Скільки кілометрів доріг є в Чорнівці і Топорівцях? Скільки з них заасфальтовано? Який бюджет Чорнівки і Топорівців? Якщо ви говорите про субвенцію, то чи місто Чернівці отримає щось? У мене насправді є дуже багато запитань, але відповідей за весь цей час поки не отримував".

Михайло Яринич, депутат міськради від "Народного контролю":

"Не можна так розцінювати, що приєднання цих сіл є тягарем для нашого міста. Давайте будемо думати про спільні можливості. Якщо ми створимо цю об’єднану територіальну громаду, в нас буде вікно можливостей. Я переконаний, що ми можемо побудувати гарну й успішну ОТГ. Головне – пам’ятайте, що до сусідів треба ставитися гарно".

Василь Максимюк, депутат міськради від "Солідарності":

"Наша позиція є незмінною – ми будемо голосувати. Питання асфальтування доріг, міжбудинкових проїздів, каналізаційних мереж – як у Чернівцях, так і в Чорнівці і Топорівцях – актуальні однаково. Але цим голосуванням ми протягуємо руку людям, яким потрібно оформлювати субсидії, яким потрібно возити дітей на навчання у музичних школах".

Юрій Бурега, депутат міськради від "Батьківщини":

"З економічної точки зору, і одна, і інша сільрада сьогодні мають стільки землі, що якщо вони будуть реально сплачувати у сільський бюджет, то вони матимуть умовно кажучи не 1,4 млн грн (Чорнівка) і 2,5 млн грн (Топорівці), вони матимуть по 10-20 млн грн тільки із земельного податку".

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Микола Кобилюк
12-09-2019, 10:35
Коментарів 0 Переглядів 5 327


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.