Чернівецький художник Йосип Захандревич малює портрети видатних українок.
Серію картин він називає "12 величних жінок України". Героїнь обирає на власний розсуд: Ліна Костенко, Ірина Калинець, Квітка Цісик… Не оминув і сучасних політикинь. Зараз домальовує Іванну Климпуш-Цинцадзе. Каже, віцепрем’єрка вразила своєю дипломатичністю. Йосип Захандревич створює не просто портрети жінок. Кожна робота – це окрема композиція про життя тієї чи іншої жінки.
Все помешкання – в картинахПан Йосип мешкає у маленькій квартирі неподалік залізничного вокзалу. Все помешкання буквально заставлене картинами. Власне, тут й імпровізована майстерня художника. На стінах – картини чернівецьких храмів, архітектурні пейзажі та натюрморти. Також портрети відомих релігійних діячів та філософів. Митець каже, цікавиться релігією та філософією. На стінах – кардинали Йосип Сліпий та Мирослав Любачівській, єврейський філософ Мартин Бубер, відомий священник Російської православної церкви, який був вбитий, автор багатьох книг Олександр Мень…
Йосип Захандревич має вдома сотню робіт. Він ще ніколи не виставляв їх. Каже, малює для душі, бо на цьому майже не заробляє. Заробіток йому приносить оформлення інтер’єрів. Однак і художником-аматором не хоче себе називати.
– Я все таки вчився на художника, – каже Йосип Захандревич. – Стаціонарно закінчив філологічний факультет. Заочно майже чотири роки навчався на художньо-графічному факультеті у Прикарпатському університеті імені Василя Стефаника. Не закінчив, бо не вистачило грошей платити за навчання… Потім 20 років працював вчителем образотворчого мистецтва в гімназії №4. Кілька місяців тому вийшов на пенсію. Мене образи цікавлять в першу чергу, без цього не можу. Завжди намагаюся, так би мовити, підглянути у стилях відомих художників. Захоплююся італійським живописцем Джорджо Моранді.
"Намагався поєднати портрет Квітки Цісик із мелодією"Зараз весь свій час Йосип Захандревич присвячує роботі над циклом про видатних жінок України. Показує вже завершені роботи. Квітку Цісик повісив на стіні. Каже, створити просто жіночий портрет йому було не цікаво, композиція має гармонійно поєднати найважливіші деталі.
– Аби намалювати портрет Квітки Цісик, я прослухав її 12 пісень, – каже художник. – Намагався в цій роботі поєднати не лише певні деталі, а поєднати портрет Квітки із самою мелодією.
Співачка зображена у вишиванці, з квіткою у волосі. Візерунки вишиванки непомітно переходять у вишитий рушник, а далі наче продовжуються у карпатських квітах. Внизу картини зображені Володимир Івасюк та Софія Ротару, це з відомого фото, де співачка та композитор у Карпатах.
– Я хотів показати споріднений дух цих митців, – додає художник. – Квітка Цісик також виконувала пісні Івасюка. Вверху зобразив статую Свободи у США та наш Софійський собор. Такий деталізований підхід я використав і коли малював Ліну Костенко. Оскільки вона визначна особистість, то підкріпив її портрет лавровою гілкою, а поруч – зображення тих, кого вона підтримувала і на кого опиралася: Василь Стус, Іван Дзюба, Ірина Калинець, Олекса Тихий, Тарас Мельничук… Внизу за всім спостерігає у задумі Тарас Шевченко.
Ірина Калинець в мене вийшла насичена. Львівський портрет Тараса Шевченка, поруч стела "Хвиля національного відродження", Верховна Рада України, внесення перший раз державного прапора, Левко Лук’яненко, а в самому низу та розвалені табори, де сиділи дисиденти.
Пан Йосип каже, 12 визначних жінок України – це список, який склав він сам. Зараз домальовує Іванну Климпуш- Цинцадзе. Далі візьметься за відому українську співачку, а ще жінку-правозахисницю. Однак називати імена наперед не хоче.
– Спочатку я не планував малювати Іванну Климпуш, – зауважує митець. – Мав малювати іншу політикиню. Та жінка одного разу дуже радикально виступила. Що мені не сподобалося. А в Іванни – дипломатична стриманість. Зобразив її батьківщину – Закарпаття, її дід був у Карпатській Січі. Ще хочу домалювати туди гірський едельвейс. Кожна така робота – це не просто набір, треба щоби було все аргументовано і пояснено.
"Мрію намалювати Папу Іоанна Павла ІІ"Художник каже, на своїх картинах не заробляє, хіба інколи. Роботи може хіба дарувати. Наприклад, мав вдома намальований портрет кардинала Любомира Гузара. Коли рік тому в Чернівцях гостювала його племінниця Марія Рипан із Канади, то подарував портрет їй.
– Два роки тому, – додає Йосип Захандревич, – намалював портрет матері Терези. Я знав: щойно вічність її покличе, її одразу канонізують. У тій роботі я теж зробив акцент на деталях, замість ореолу зобразив квіти лотоса, адже мати Тереза працювала в Індії. Коли минулого року до Чернівців приїжджала сестра Ліджі Пайяпілі – монахиня з Індії, яка перемогла туберкульоз кісток і заснувала монастир на Закарпатті, священник у костелі шукав для сестри подарунок. Я запропонував подарувати індійці портрет матері Терези. Моя найбільша мрія – намалювати портрет Папи Римського Іоана Павла II. Мене дуже вразило фото, яке колись облетіло усі світові видання: Папа сидить у своєму кріслі, а перед ним на колінах схилився кардинал Вишинський з Польщі. Хочу таку картину намалювати.
Пан Йосип розповідає, що ці три постаті – Іван Павло II, мати Тереза та Блаженніший Любомир Гузар – це та трійця, яка допомогла йому відповісти на запитання, для чого людина живе на Землі:
– Я був саме у Києві, коли там ховали Любомира Гузара. Той похорон справив на мене велике враження. Я і зараз не вважаю, що він помер. У цієї великої людини не було жодного ворога.
Художник каже, що завершить цикл про видатних українок і думатиме про власну персональну виставку:
– Так, дуже хотів би показати людям свої роботи. А ще я пишу вірші. І хочу видати книгу "200 сонетів про кохання" та проілюструвати збірку репродукціями своїх картин.
Довідка "МБ"Йосип Захандревич народився 1958 року на Вінниччині. Закінчив філологічний факультет ЧНУ ім. Ю. Федьковича. Працював учителем образотворчого мистецтва у гімназії №4 м. Чернівців. У міському конкурсі "Вчитель року" свого часу навіть отримав перше місце.
Дуже багато читає. Каже, ще багато років тому постановив для себе читати на менше 400 сторінок на день.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
10-08-2019, 13:58
0
4 672