На дачі вона сама працює з ранньої весни до пізньої осені.
Заслужена артистка України, в минулому солістка ансамблю "Черемош" Лідія Ротару на своїй дачі на Цецино посадила все, що можливо. Легше сказати, що тут не росте.
Лідія Михайлівна каже, у їхній великій родині Ротару всі працьовиті і батьки навчили доглядати землю. Тому все, що виростила – для власного душевного задоволення. З дачі нічого не пропадає, у підвалі Лідії Ротару – сотні банок варення, компотів, джемів і засушених фруктів.
Лаванда, дзвіночки, ромашки, лілії, чорнобривці
"Кожного року на Великдень ми з чоловіком переїжджаємо жити на дачу і живемо тут до жовтня, – розповідає Лідія Ротару. – Щодня я прокидаюся о 7 ранку. Проходжуся всіма доріжками на подвір’ї, поливаю квіти. Звичайно, все, що у мене росте, я можу купити. Але я від роботи із землею отримую задоволення, висаджую квіти і трави для душі. Навіть сусіди дивувалися: як ти можеш це все доглядати?
Деколи сама не встигаю, наймаю людей. Мій чоловік Сергій – з Полтави, виріс у місті, тому він на початку теж мені казав, навіщо тобі це все. Хоча все , що я виростила, йому дуже подобається. У нас в Маршинцях така ж краса. Мої батьки були справжніми господарями. Молдовани всі такі, люблять, щоби, було гарно, земля оброблена. І обов’язково – все робити з душею".
Лідія Михайлівна показує своє дачне володіння. Навколо будинку все засаджено квітами, деревами, кущами і травами. Перед будинком – величезний розарій.
"У мене росте дуже багато троянд, – каже Лідія. – Я дуже люблю квіти, особливо троянди. Вони є кущові і бордюрні – з меншими квіточками. Їх мені передали з Молдови".
Одразу за трояндами – чорнобривці, яких, до слова, тут сортів зо п’ять. Лілії різного кольору. Поруч посаджена тюльпанова магнолія. Біля неї квітне лаванда. В окремому місці – весняні квіти, вони вже відцвіли. У Лідії Ротару ростуть підсніжники, іриси, конвалії, багато гладіолусів і жоржин та багато бузку. Ще на дачі – ромашки, сині дзвіночки і яскраві квіти рослини, яка називається портулак.
Улюблений виноград – теж "Лідія"
"А тут у мене – базилік, цибуля, часник, морква, – показує господиня. – Чорна і червона смородина. Ось росте айва, з якої я завжди роблю варення. Далі – щавель, петрушка, помідори, перець, червоний базилік, малина, аґрус.
Поруч із будинком росте лісовий горіх. Трішки далі – кілька сортів винограду, один із яких теж називається "Лідія".
Лідія Михайлівна каже, що дуже любить саме цей сорт із біло-рожевими ягодами. Поряд із виноградом – ожина. Вже трохи далі ростуть сливи, горобина, калина і райські яблучка. Позаду будинку – багато квітів.
"Тут росте моя улюблена гортензія, – каже Лідія Ротару. – Дуже гарні сині дзвіночки і мої красуні – юки.
У мене дуже багато флоксів, є також кримський флокс – навесні наче квіткова доріжка. Ось тут росте войлочна вишня. Це декоративний кущ, але плоди дуже смачні.
Росте у нас також кущ барбарису. Ягоди з нього я висушую і потім додаю, коли готую м’ясо чи плов. Також збираю плоди із глоду (це лікувальна рослина) сушимо і робимо чай. Росте у мене і шовковиця. Чоловік посадив сосни, тому тут гарне повітря".
Лідія Михайлівна каже, що дуже любить свою дачу. Із весни і до пізньої осені саджає, сапає, чистить, збирає, висушує і закриває.
"Закрутки і дарую, і везу у свій ресторан"
"Роблю варення і компоти з усього, що у мене росте, – каже Лідія. – Із дерену, яблук, чорної і червоної смородини, малини. Сливи роблю з медом , для м’яса. Для цього потрібно цілий тиждень. У каструлю чи велику миску засипаю сливи, на них – лавровий лист, перець, оцет, цукор і так кілька шарів. Сливи пускають сік, щовечора його треба зливати. На сьомий день треба покласти це все, щоб нагрілося, і закрити у стерилізовані банки. Закриваю багато огірків і помідорів, везу їх на роботу, у свій ресторан "Піраміда", і там їх подають людям до столу. Я навіть кавуни закриваю. Раніше робила варення з троянд, яке використовувала для випічки. Абрикосове варення дуже люблю робити. Томатний сік роблю сама. Роблю маритури, солений кавун, перець із медом. Мені шкода, щоб щось пропало".
На дачі Лідії Ротару все цвіте і родить рясно та щедро. Все тому, що сама господиня щира і щедра. Вона без вагань зірве м’яту чи смородину і дасть додому. Їй не шкода ділитися, і в цьому вся Лідія Ротару. Її дачний підвал – закладений банками. Тут їх – до тисячі.
"Я все закриваю сама, нікому не довірю, – каже Лідія. – Це передалося від батьків, вони це постійно так робили. У нас було багато дітей, їсти треба багато. Вдома у бочках у нас були маленькі кавуни і яблука, в іншій – огірки і перець. Це все мама робила, тато працював і виноградом, у нас в підвалі завжди були бочки з вином. Я сама зараз роблю сік виноградний. Багато засушую фруктів. Щось їмо ми, але багато я дарую. Кому що подобається – з радістю віддаю".
Наталія Фещук
Фото автора
Рецепти від Лідії Ротару
Овочеве асорті "Маритури"
Всі овочі – зелені помідори, буряк, моркву, яблука, огірки, червоний і зелений перець, цвітна капуста, хрін (корінь і листя) – почистити і наріхати. Накласти в трилітрові банки, додати пучок чебрецю і 5 зубків часнику.
Розсіл. На 1 літр води – 1 ст. л. чорної солі. Воду кип’ятити, розчинити сіль, залишити на 10 хвилин і влити у банку, щоб вода покрила овочі. Закрити капроновою кришкою. Отримуємо солені і хрумкі овочі.
Варення з айви
3-4 кг айви, 1літр води і 3, 5 кг цукру. Айву помити, почистити від шкірки. Шкірку варити 15-20 хв. в літрі води. Шкірку вибрати і викинути, а в цій воді розвести 3, 5 кілограма цукру і залишити на вогні, поки цукор не розчиниться.
Айву нарізати тоненькими часточками і залити кип’яченим сиропом. Залишити на кілька годин до охолодження. 1, 5 години варити на повільному у вогні і закрити у стерилізовані банки
Солений кавун
Кавун помити. Бланшувати 5-10 хв. у кип’ятку. Порізати часточками. І скласти у стерилізовані трилітрові банки. Туди додати три зубки часнику, три таблетки аспірину, три листки винограду, 1 ст. л. солі, 2 ст. л. цукру, 1 гілочку кропу. Закип’ятити воду і залити. Закрити у банки і перевернути.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
17-07-2019, 14:57
0
5 287