Передвиборчі програми політиків перенасичені популізмом: один обіцяє з бюджету кожній сім’ї майже півмільйона за третю дитину, а інший – п’ять тисяч за кожну корову в господарстві.
Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець", де проаналізовано соціальні обіцянки найбільш рейтингових претендентів на посаду глави держави.
Порошенко: подолання бідностіЧинний президент Петро Порошенко у своїй програмі значну частину уваги приділив пункту "подолання бідності". Політик обіцяє зосередити соціальну підтримку на найменш забезпечених верствах населення – самотніх людях похилого віку, особах з інвалідністю та багатодітних сім’ях.
Порошенко пропонує продовжити політику підвищення зарплат. Це, на його думку, дасть змогу постійно підвищувати пенсії, "забезпечивши їх гідний рівень". Серед обіцянок політика – збільшення обсягів допомоги при народженні й догляді за дитиною – особливо тим сім’ям, які виховують трьох і більше дітей. Щоправда, конкретних цифр у його програмі не зазначено.
Тимошенко: зарплата 1000 доларівЮлія Тимошенко більш конкретна у своїх передвиборчих обіцянках щодо соціальної складової. Так, лідерка "Батьківщини" обіцяє персоніфіковану пенсійну систему.
"Пенсійні збереження будуть щорічно індексуватись, на них будуть нараховуватися депозитні відсотки. Буде скасовано порядок, який позбавляє пенсій працюючих пенсіонерів", – йдеться у програмі кандидатки на пост президента.
Серед обіцянок Тимошенко – збільшення зарплат медиків до рівня доходів лікарів у Польщі, зменшення цін на газ удвічі та створення нових робочих місць. Крім того, політик пропонує збільшити виплати при народженні дитини: 50 тисяч – при народженні першої, 100 тисяч – другої та 150 тисяч – третьої дитини та всіх наступних дітей.
"Виплати будуть здійснюватися одноразово у перший тиждень після народження дитини", – обіцяє вона.
Під час свого нещодавнього візиту до Івано-Франківська Тимошенко заявила про наміри протягом наступних п’яти років "досягнути принаймні рівня Польщі", збільшивши рівень середньої зарплати громадян приблизно до 1000 доларів.
Зеленський: зробити українців заможнимиВідомий комік також обіцяє достойне життя українців після виборів, щоправда конкретики у його програмі мало. Серед обіцянок – гідне пенсійне забезпечення, монетизація пільг і субсидій. У програмі Володимира Зеленського багато акцентів на потребі зробити кожного українця заможним, а економіку, зорієнтовану на потреби жителів держави. Кандидат обіцяє провести детінізацію економіки, свободу конкуренції, розвивати внутрішнє виробництво та довгострокове недороге кредитування.
Однак Зеленський не вказав про шляхи й механізми досягнення цієї мети.
Бойко: повернути заробітчан додомуКандидат має намір зменшувати безробіття та стимулювати відновлення виробництва й повернення трудових мігрантів додому. Юрій Бойко у своїй програмі обіцяє зупинити ріст цін та забезпечити українців доходами, не меншими за фактичний прожитковий мінімум. Як і інші кандидати, політик заявив про бажання зупинити "тарифний геноцид", а також обіцяє збільшити соціальні виплати при народженні дітей: за першу дитину – 100 тис грн, за другу – 200 тисяч, за третю та наступних – 400 тисяч.
Гриценко: бійці АТО лікуватимуться у ФеофаніїЗарплати сумою 700 євро і пенсії, наближені до економічно обґрунтованого рівня – серед обіцянок кандидата в президенти Анатолія Гриценка. Крім намірів припинити дискримінацію військових пенсіонерів, кандидат пропонує лікувати учасників АТО у Феофанії. За його словами, гідна зарплата викладачів дозволить побороти корупцію у сфері освіти, а руйнація корупційних схем у медичній галузі дозволить зменшити вартість ліків удвічі.
Крім того, Гриценко обіцяє працевлаштувати молодь. За його словами, буде державна гарантія першого робочого місця для кожного, хто отримує освіту за державним замовленням.
Ляшко: доярки мають заробляти більше, ніж прокурориПолітик вважає, що військовослужбовці на Сході повинні отримувати зарплату 80 тисяч гривень, а працівники НАБУ – 15 тисяч, а не навпаки.
"Справедливість – це коли доярки та свинарки отримують пенсію більшу, ніж у прокурорів, бо перші все життя важко пахали, а другі сиділи в теплих кріслах", – стверджує Олег Ляшко в своїй програмі. Він стверджує, що при його правлінні вартість газу і комунпослуг буде знижена, а державна промисловість – відновлена.
Відзначився Ляшко і досить екзотичними обіцянками. Скажімо, для того, щоб розвивати сільські території, кандидат пропонує видавати дотації за худобу – щонайменше 5 тисяч гривень за одну тварину.
Думка експертаЯкщо зараз обіцяють, то чому раніше не зробили?Богдан Сторощук, кандидат економічних наук, доцент ЧНУ:"Практично всі кандидати в президенти так чи інакше причетні до влади: чи то виборних, чи то до виконавчих органів. У мене є до них запитання: якщо зараз у своїх програмах ви продукуєте таку кількість класних соціальних ідей та ініціатив, а чого вони досі не були реалізовані?
Якщо ви обіцяєте, що ціна на газ стане удвічі нижчою, то яка мені з цього користь, коли я опалюю дровами? Мене, скажімо, найбільше в житті турбує хліб і одяг. Чому тоді газ буде дешевшим, а хліб, наприклад, ні?
Коли ми чуємо солодкі обіцянки про зниження тарифів, я відчуваю, що в Україну повертається те, що було 100 років тому, – воєнний комунізм. Чим він закінчився, ми розуміємо.
Звісно, ми можемо ігнорувати закони ринку, але від того всім лише стане гірше. Отож коли вони кажуть про подешевшання газу удвічі, то у мене виникає запитання: чому саме удвічі? Чому цих розрахунків та обґрунтувань немає у програмах кандидатів у президенти?
Саме тому я вже кілька років тому задекларував для себе, що не є прихильником передвиборчих програм. Їх треба просто скасувати. А в інформації про кожного з кандидатів варто просто вказувати, на яких посадах працював і до яких політичних партій входив.
Більшість із соціальних обіцянок претендентів на крісло гаранта розрахована на людей без елементарної економічної грамотності, які не хочуть думати, але хочуть бачити красиву картинку. Кандидати орієнтуються на той "вождизм", на який хворіє наше суспільство: "зміниться вождь, а масла стане удвічі більше, пива стане утричі більше, а губи стануть в чотири рази маснішими".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
5-03-2019, 18:48
0
2 283