У Чернівцях у Краєзнавчому музеї відбулося вручення міжнародної премії імені відомого письменника і лауреата багатьох літературних премій Віталія Колодія, який майже 20 років очолював письменницьку організацію Буковини й відійшов у вічність три роки тому.
Заснувало премію, а це 10 тисяч гривень, видавництво "Букрек", передає кореспондент molbuk.ua
"Віталій Дем’янович багато своїх творів видав саме у нашому видавництві, - сказала Дарина Туз-Максимець, директор "Букреку". – Ми любимо його за талановиті переклади, за метафоричну поезію, а ті редакторські поради, які він надавав нам. Він радо ділився з нами своїм талантом, а нині першу премію його імені вручаємо Мірчі Лютику, його літературному побратиму й другові".
На жаль, через хворобу нагороду отримала його дочка Ліна. У журі, яке визначало лауреата, входять такі відомі літератори й науковці як Богдан Мельничук, Оксана Івасюк, Семен Абрамович, Мойсей Фішбейн.
У тандемі з Мірчею Лютиком покійний Віталій Дем’янович багато перекладав творів з румунської та молдавської літератури, за що був нагороджений преміями цих країн. Зокрема, студенти коледжу мистецтв імені Сидора Воробкевича відтворили на сцені уривок з поеми "Лучафер" Міхая Емінеску, успішно перекладеної Віталієм Колодієм.
Вручення першої премії збіглося з 80-річчям нашого видатного буковинця, адже 19 січня Віталій Дем’янович міг би святкувати свій ювілей. Відзначили спогадами про нього ті, хто знав його і шанував.
- Віталій Дем’янович – це велика літературна потужність й наш факультет гордиться ним, як своїм випускником, - мовив Борис Бунчук, декан філфаку ЧНУ імені Ю. Федьковича. – прочитайте його вірш “ Ангел на камені” й ви переконаєтеся в тому, наскільки філософським є цей твір.
- Не менш визначними є і драматичні твори Колодія, які нічим не поступаються творам Івана Драча, а подекуди й переважають останніх, - вважає Богдан Мельничук, доктор філологічних наук, професор ЧНУ імені Ю.Федьковича.
Спогадами про Віталія Колодія як редактора і журналіста поділився заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк.
- Це був майстер високого пера, орієнтир для журналістів, коректний і ретельний в усьому, - сказав він. – Свого часу Віталій Дем’янович був засновником газет "Буковинське віче" й "Літературно-мистецька Буковина", видань, які під його редакторством залишили помітний слід в буковинській журналістиці.
Цікавими були спогади про Віталія Колодія його однокурсника тележурналіста Юрія Тирона, який зняв про письменника документальну стрічку "Роздуми про сокровенне", дружини письменника Ольги Йосипівни та дочок Лесі й Оксани. Як писав свого часу лауреат Шевченківської премії письменник Петро Скунць, "Віталій Колодій – це та література, яка є власне літературою, а не обслугою часу. З високою культурою письма. І вірою у високе людське призначення".
Василь Гринюк
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram