28 серпня православні та греко-католики відзначають Успіння Пресвятої Богородиці.
Це одне з 12 найбільших церковних свят. Його встановили на честь вшанування останніх днів земного життя Діви Марії.
"День смерті Пресвятої Богородиці церква називає Успінням, бо її тіло після смерті не зазнало тління, але одразу з душею було взяте до неба її сином Ісусом Христом, – розповів отець Валерій СИРОТЮК. – Цього дня згадуємо упокоєння та воскресіння Матері Божої. Напередодні до неї явився архангел Гавриїл і сповістив про близький перехід її до вічності. Тоді апостоли полишили місця своєї проповіді та чудесним способом зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатися з Пресвятою Богородицею і здійснити погребення її тіла. Перебуваючи навколо її ложа, вони були засліплені яскравим світлом, в якому явився сам Христос в оточенні ангелів та архангелів. Чиста душа Діви Марії без страждання, ніби уві сні, відійшла до Господа. У цей день в храмах відправляється Єрусалимська Утреня, яка здійснюється тільки двічі на рік: в Страсну п’ятницю і на Успіння. Треба йти до церкви і просити захисту в Пресвятої Богородиці".
У народі це свято називають Перша Пречиста. Друга буде 21 вересня (Різдво Богородиці), а Третя – 4 грудня (введення в храм Пресвятої Богородиці). Кажуть: "Перша Пречиста жито засіває, Друга – дощем поливає, а Третя – снігом покриває".
Як розповів етнограф Микола ШКРІБЛЯК, після цього свята у селах дівчат звільняли від тяжкої праці. Звідси й приповідка: "Прийшла Перша Пречиста – стає дівка речиста", тобто багато говорить, бо немає що робити.
"Свято Богородиці з нетерпінням чекали парубки та дівчата, оскільки після Успенського посту можна було свататися, справляти заручини і весілля, – пояснив пан Микола. – Люди жартували: "Прийшла Пречиста, сватів несе нечиста". Селяни приносили в церкву колосся, щоб "Успіння-матінка" благословила їхню працю".
На Богородицю не можна було нічого робити, сваритися. Хліб не різали ножем, а ламали руками. "Не можна було цього дня ходити босоніж по росі, бо збереш усі хвороби, – каже етнограф. – У давнину був поширений такий звичай: жінки каталися по землі, обв’язували серпи соломою і просили Богородицю повернути їм усю ту силу, яку вони витратили на збір врожаю. Потім брали останній зжатий сніп і з піснями наряджали його".
Народні прикмети *Яка Перша Пречиста – така й осінь.
*На Богородицю з’явилася веселка на небі – осінь буде теплою.
*Гарна погода цього дня – бабине літо буде прохолодним.
*Багато павутиння – зима буде морозною і малосніжною.
*Як на Першу Пречисту йде дощ, то осінь буде дощова та холодна, а як без опадів – то тепла і суха.
*Якщо на Успіння сильний туман, слід очікувати багатого врожаю грибів.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
28-08-2018, 12:56
0
2 655