Буковинські фермери запевняють, що цього року урожай фруктів та овочів хороший. Вони прогнозують, що ціни будуть не вищими, ніж торік, а подекуди і нижчими.
Садовод Леонід Макаренко розповів кореспонденту molbuk.ua, що у його саду гарний врожай яблук. Не зіпсувало його навіть дощове літо. Навпаки дерева мали достатньо вологи, і їх не доводилося поливати. Зараз його фермерське господарство готується до перевірки Європейською комісією, яка дає дозвіл продавати урожай по всьому світу.
Леонід Макаренко каже, що українці не споживають стільки яблук, скільки вирощують фермери. Тому для них наразі конче необхідні ринки збуту. Тим більше, що цього року яблук, за прогнозами, буде багато.
"Яблука гарно вродили, урожай кращий, ніж минулого року, – каже Леонід Макаренко. – Торік не було яблук через заморозки на Вінниччині, де багато садів. Також не вродили яблука у Польщі. Нас же ця хвиля заморозків оминула, і лише на Буковині був урожай. Цього року яблука гарно вродили по всій Україні. І тепер у нас виникають проблеми з їх збутом. Через значну пропозицію і ціни на яблука будуть нижчими. Це вже відчуваємо. Минулого року промислове яблуко, яке використовують для соків та повидла, купували по 4-5 гривень за кілограм. Зараз чую, що підприємства беруть їх по 40 копійок за кілограм. Такої низької ціни ще не було. За ці копійки їх навіть невигідно збирати".
Водночас фермери зазначають, що споживачі, завдяки хорошому урожаю яблук, можуть розраховувати на нижчі ціни, ніж минулого року.
"Зараз максимальна гуртова ціна на яблука – 10 гривень, мінімальна – 5 гривень, – розповідає пан Леонід. – Думаю, що ціна на ринках не перевищить 12-14 гривень за кілограм. Садівники будуть намагатися продати якомога більше яблук восени. Торік яблука притримували до весни, але виявилося, що навесні їхня ціна дуже суттєво впала".
Засновник фермерського господарства "Джерело" Василь Соломко теж вважає, що ціни на овочі будуть не вищими, ніж минулого року. Та цього року вже подорожчала пшениця, тож подорожчає і хліб.
"Гірше вродили ранні ячмінь, пшениця, горох, ріпак. Через дороге пальне, добрива на 20 відсотків зросли ціни на пшеницю, – розповідає Василь Соломко. – Це призведе до зростання ціни на хліб. І хоч пшениці у нас достатньо, але її більше потребуватиме Європа, у якої поганий урожай через спеку".
Щодо овочів, то урожай вищий, ніж минулого року. Та деякі фермери висаджували менше овочів через збитковість.
"Цього року рекордним є урожай кукурудзи, – каже пан Василь. – Добре вродила картопля, але вона може бути пошкоджена грибковими хворобами через часті дощі. Зараз картоплю продаємо за гуртовою ціною 3,5 гривні. Коли були дощі, ціна зростала до 5 гривень. Думаю, восени її ціна, як і минулого року, коливатиметься у межах 3-4 гривень".
Є урожай моркви, але минулого року було перевиробництво цієї культури. Тому цього року менше посівів.
Фермери кажуть, що ціни на овочі і фрукти ще повинні знизитися, і радять не купувати їх про запас до середини жовтня. Також вони вважають, що вигідніше купувати їх впродовж року.
"Зараз у багатьох фермерів є обладнання, і вони можуть зберігати овочі та фрукти взимку у значно кращому стані, ніж у підвалах, – каже Василь Соломко. – Тому вигідніше купувати овочі та фрукти впродовж року у фермерів, ніж викидати гнилу картоплю. Тим більше, що ціна зростає лише на кілька гривень або взагалі не змінюється".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
11-08-2018, 16:35
0
1 803