У Карпатах уже з’явилися перші чорниці або по-місцевому афини. Хоча зазвичай їх збирають у липні. У Чернівцях уже можна купити ці ягоди.
На Центральному ринку чорниць тут досить багато. Продавці здебільшого з Вижниччини. За літрову банку просять 55-60 гривень, за півлітрову – 25-30.
"Беріть, пані, чорниці свіжі – вчора збирала, – просить жінка, біля якої стоїть велике відро сизо-синіх ягід. – Цього року вони доспіли на місяць раніше. Взагалі все змістилося у природі, росте – як на дріжджах. На городі пастаї вже можна рвати. Коли таке було?".
Школярі Зіна та Костя приїхали з Берегомета. "Збирати чорниці ходимо на зруб. Там їх дуже багато, – розповів хлопець. – Але треба йти зранку, поки сонце сильно не припекло. Якщо збирати руками, то ягоди будуть чисті. А якщо "гребінкою", т о треба їх перебирати від листя та різного сміття. Це важка праця. Треба весь час згинатися, болять і спина, і руки".
– Зазвичай чорниці йдемо збирати у липні на Петра. А цього року через спекотну весну вони доспіли більше ніж на місяць раніше, – розповіла Феодосія Ончул, мешканка села Дихтинець Путильського району. – Люди вже ходять до лісу. Мій син днями приніс відро афин. Але це перші ягоди. Сезон тільки розпочинається і триватиме майже два місяці. Їх треба їсти всім, щоби бути здоровим і зберегти молодість. Ми збираємо чорниці за допомогою спеціального пристрою, який називається "гребінкою", бо руками важко і довго. Це така дерев’яна коробочка-кошичок з гострими дротяними зубчиками.
Продають "гребінки" на базарах по 150-200 гривень. Я купила вже давно за 45 гривень. Дехто робить їх сам. Цю коробочку підставляю під кущ і піднімаю вгору, ніби розчісуючи довге волосся. Великі доспілі ягоди котяться на дерев’яне дно, а менші зелені залишаються на кущі. За день можна "начесати" два-три відра.
Зараз у багатьох гірських селах відкривають пункти, де приймають чорниці. "Це дуже зручно: не треба нікуди їхати, витрачатися на автобус, стояти на базарах, – запевнила пані Феодосія. – До Дихтинця теж приїжджають заготівельники. Вони зважують афини й одразу платять гроші. Торік за день я заробляла по 600-700 гривень. А якщо збирати з чоловіком та дітьми, то можна кілька тисяч заробити. У селі роботи немає, то це наш сезонний підробіток. Цього літа ягід буде багато. Сподіваємося на гарний заробіток. Але треба буде добре находитися лісом".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
14-06-2018, 19:49
0
3 467