RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

У Чернівцях за «політичним кермом» чоловіча більшість: чому це не демократично?

У Чернівцях чоловіки складають більшість у органах влади і депутатських корпусах місцевих рад. Скажімо, у міськраді із 42-х депутатів лише п’ять жінок. Загалом частка жінок депутатського корпусу складає 12%. Для порівняння, у Тернополі в депутатському корпусі міськради 18% жінок, в Івано-Франківську – 10%, Ужгороді – 8%.

Наразі жінок у керівництві депутатських фракцій Чернівецької міськради немає. Щоправда, на останніх місцевих виборах у 2015 році дві жінки очолювали списки політичних сил, які пройшли у ратушу - Наталія Якимчук ("БПП "Солідарність", наразі вибула із складу ради за власним бажанням) та Юлія Сафтенко ("Народний контроль"), пише molbuk.ua

Пані Юлія розповідає, що жінці у політиці потрібно прикладати набагато більше зусиль, ніж чоловікові, аби довести, що вона гідна депутатського мандату.

"Після того, як у листопаді минулого року депутатка "БПП "Солідарність" Наталія Якимчук склала свої повноваження, у міській раді залишилось п`ять депутаток. Я думаю, наша мала кількість пов`язана з тим, що люди досі бачать у жінці домогосподарку, а не політика. Тому депутаткам важче довести, що вони гідні свого місця у міській раді. Проте, збільшення кількості жінок допомогло б місту. Я з власного досвіду зазначу, що жінки у міській раді більш стримані та раціональні: коли у нас гострі дискусії саме вони врегульовують конфлікти", – розповіла кореспонденту molbuk.ua пані Сафтенко.

А як щодо Чернівецької ОДА?

Позитивне зрушення в обласній державній адміністрації спостерігається у складі керівників департаментів: жіночий склад тут займає рівно половину. Краща ситуація також із депутатським корпусом обласної ради – 10 депутаток із 64 членів ради, що дорівнює 16% від кількості депутатів.

За словами представниці фракції "Самопоміч" Ольги Кобевко, перед виборами 2015 року, під час яких був обраний нинішній склад ради, гендерні квоти у партійних списках були збережені. Тобто 30% у списках кандидатів до ради складали жінки.

"Я думаю, що гідними представляти громадськість є спеціалісти і люди, які підтримують патріотичні ідеї. Це не залежить від статі. З дискримінацією в політиці я не зіштовхувалась, конфлікти з депутатами тільки у суперечності наших поглядів. Тому проблема не у чоловіках у раді, а у ментальності українок. Вони не завжди готові брати на себе цю відповідальність", – розповідає Кобевко.

Слова Ольги Кобевко підтверджує її колега-депутатка від фракції "Аграрної партії України" Лілія Бортич.

"З дискримінацією за статевою ознакою я не зіштовхувалась. Хоча я не тільки жінка-політик, а й представник традиційно "чоловічого" бізнесу – аграрної сфери. Навіть зараз, 8 березня я працюю у полі, тому, як розумієте, нічим не поступаюсь чоловікам", – повідомила Бортич.

Якщо фракції дотримувались гендерних квот, чому жінок у радах значно менше 30%?

На думку експертки, доцентки кафедри політології та державного управління ЧНУ ім. Юрія Федьковича Наталії Стрельчук, доступ жінок до влади у політичній сфері не відповідає їх суспільному внеску. За її словами, нині фіксується багато жіночої активності, зокрема в умовах війни на Сході, яка спрямована на волонтерську роботу та службу в Збройних силах України.

"Депутатки Чернівецької міської ради, на жаль, не змогли подолати монополію чоловіків на право керувати містом. Навіть якщо вони й потрапили у перші п’ятірки партій, то вели себе пасивно у впроваджені гендерної рівності. І це свідчить про загально низький рівень політичної культури нашого депутатського корпусу. Жінки не тільки "недопредставлені" у списках партій, але й там, де їх формально включили, їх точка зору має менше значення і не враховується. Аналізуючи доступ жінок до політичної та економічної влади у Чернівцях, відзначу, що це не відповідає ні потребам жінок, ні їх суспільному внеску. Жінки займають в органах державної і місцевої влади міста і області посади нижчої категорії, а посади, де приймаються основні рішення, належать чоловікам", -
коментує Наталія Стрельчук.

Як виправити гендерний розрив на місцевому рівні?

Законодавчо гендерна рівність у політиці регулюється гендерними квотами. Відповідну поправку до Закону України "Про місцеві вибори" додали у 2015 році. Тобто, у виборчих списках партії мінімальна кількість осіб однієї статі має складати не менше 30%. Проте, після місцевих виборів 2015 року, до міської ради потрапила тільки одна жінка від кожної фракції. Система квот не є досконалою, адже важливу роль відіграє мандат на місце (у прохідній частині списку чи вкінці). Також законодавством не передбачені "штрафні санкції" за невиконання партіями квот.

Проте, як зазначає Наталія Стрельчук, квоти - це не "пільги для жінок". Вони є гендерно-нейтральними, тобто як такі, що коригують представництво обох статей у політиці.

Тому збільшення жінок у політиці – це питання ментальності та довіри населення міста. І 8 березня - хороший привід згадати, що кількість представниць жіночої статі першочергово потрібно збільшувати у депутатських корпусах, а не одарувати їх квітами на сходах міської ради.

Олена Дуняк

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: olena.dunyak
8-03-2018, 15:16
Коментарів 0 Переглядів 1 998


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.