Плодові дерева бояться суворих зим і часто вимерзають, особливо незимостійкі сорти. Їм також можуть завдати шкоди гризуни та зайці.
Дмитро Палійчук займається садівництвом понад 40 років. У невеличкому саду на його дачі ростуть яблуні, груші, черешні, вишні, сливи, абрикоси, персики, айва. "Навіть у морозні зими не було пошкоджено жодного плодового дерева, бо я готував сад до холодів,– каже пан Дмитро. – А три роки тому, коли захворів і нічого не робив, весною після зими "не проснулося" п’ять груш, три сливи, кілька вишень. Я зрізав підмерзлі дерева на рівні 40-50 сантиметрів від землі, залишив тільки нижні гілки. Щоб надати їм горизонтального положення, пришпилив гачками з дроту.
Аби дерева не постраждали від гризунів, ставлю біля них по кілька гілочок полину, які заготовляю до цвітіння".
Відлякала зайців консервними банкамиЩе один дачник Леонід Бойко, щоби врятувати плодові дерева від вимерзання, вкриває пристовбурні кола гумовими стрічками-півкільцями. "Вирізаю їх зі старих шин, – пояснив чоловік. – Таке укриття не дає глибоко промерзати землі й надійно оберігає коріння дерев. Ці кільця можна використовувати багато разів. А коли дуже сильний мороз, роблю димову завісу. Розкладаю між деревами зрізані сухі гілки, бур’яни і підпалюю".
Дачниця Валентина Савчук теж винайшла власний спосіб збереження плодових дерев від підмерзання. "Пристовбурні кола я мульчую на 10-15 сантиметрів торфом, змішаним з гноєм, – розповіла жінка. – Згрібаю сніг біля крони дерев, притоптую його, а зверху посипаю деревною тирсою. Снігова кірка стає твердою і не зноситься вітром. Весною сніг тане і дерево оживає. Також щороку восени білю стовбури вапном. Це захистить дерева від коливань температури взимку, сонячних опіків і шкідників. Він гризунів обприскую дерева розчином м’яти або обмазую їх старим жовтим салом. Якось до мене внадилися зайці. То я їх відлякала: розвісила на гілках целофанові пакети та порожні консервні банки. При найменшому подиху вітру вони видавали різкі звуки. Більше зайців у саду я не бачила".
Не можна обв’язувати дерева поліетиленомЮрій Цуркан обв’язує на зиму дерева в своєму саду гілками ялини, малини, соняшнику та очеретом. "Це не тільки зігріє дерева в зимову холоднечу, а й захистить від гризунів, – запевнив дачник. – Дерева обв’язую восени до настання перших заморозків. Гілки обкладаю навколо стовбура трохи нижче рівня грунту, а потім по краях підгортаю землю. Якщо це ялинові гілки, то їх треба прив’язувати хвоєю вниз. Весною обв’язку знімаю. Можна також використовувати руберойд або толь. Але при цьому стовбури потрібно попередньо обмотати мішковиною або іншою дихаючою тканиною в декілька шарів. Руберойд і толь просякнуті смолистими речовинами, тому не повинні стикатися з ніжною корою дерев. Крім того, чорна поверхня цих матеріалів сильно нагрівається на сонці, що може призвести до опіків кори. Руберойд і толь накладають щільно поверх мішковини, заглиблюючи на кілька сантиметрів у землю, обв’язують шпагатом. Зазор, який утворюється між цими матеріалами і стовбуром можна заткнути ганчірками або замазати глиною. Якщо цього не зробити, вода під час дощів затікатиме сюди і замерзатиме в морози, що зашкодить дереву.
У сильні морози стовбур дерева бажано підгорнути снігом вище рівня обв’язки, щоб кора не пошкодилась від холоду".
– Невеликі дерева можна заховати в металеві циліндри, які можна зробити зі шматків бляхи чи дрібної металевої сітки, – радить пан Юрій. – Їх на кілька сантиметрів заглиблюють в землю. При цьому між деревом і укриттям необхідно залишити зазор приблизно п’ять сантиметрів. У жодному разі не можна обв’язувати дерева поліетиленом. Кора під ними сильно пріє і може отримати опік. До того ж цей матеріал дуже люблять гризти миші. Також не можна обв’язувати дерева соломою, бо це улюблений притулок гризунів взимку.
Деякі садівники рятуються від мишей так: обмотують стовбури старими капроновими колготами в кілька шарів".
Поради садівниківЯк захистити сад від гризунів
*Прибрати на городі та в саду все бадилля, опале листя, інше сміття, де можуть ховатися гризуни.
*Улюблені місця проживання мишей – теплі копиці сіна та соломи, тому їх не повинно бути на ділянці.
*Гризунів відлякує деревна зола, торф’яна крихта, просочена креоліном або гасом тирса, розсипані в пристовбурних колах. Проте застосування різних жирів і масел, особливо нафтопродуктів, часто призводить до опіків на корі.
* Сніг навколо дерева потрібно регулярно втоптувати, що перешкоджатиме просуванню гризунів до кори.
*Можна обмазати штампи дерев вапном з додаванням пахучих речовин, які відлякуватимуть гризунів.
*Обробити стовбури дерев сумішшю глини і коров’ячого гною, розбавивши їх водою до густоти сметани, додати на відро ложку карболової кислоти.
*Можна обробити стовбури дерев розчином мідного купоросу, який не люблять миші. Це також допоможе запобігти розвитку грибкових інфекцій на поверхні стовбура.
*Уже взимку можна обприскати дерева слабким однопроцентним розчином
бордоської суміші. Це краще робити тоді, коли немає вітру та опадів, інакше не буде ефекту.
25-11-2017, 17:20
0
5 075