17 вересня концертом та велелюдним ярмарком відзначали день Садгори. Від 1801 року отримала містечко право на ярмаркові дні, тож і у наші часи садгоряни не забувають тих минулих традицій. Сільгосподарська продукція, сувеніри, різні смаколики – усього було на торговиці. Активно працювали заклади громадського харчування тривожачи нюхові рецептори перехожих димком від шашликів, смаженої картоплі, чіпсів, розмаїттям розливного пива та більш міцних напоїв. Було де розважитись і малечі, для якої також було безліч пропозицій від цукрової вати до рухливих атракціонів – гірки, батуту, каруселі.
Зуміла Садгора до свого свята прикраситись і більш прозаїчними речами, активно ведеться благоустрій центрального скверу в Садгорі, заасфальтовано частину прибудинкового проїзду, облагороджується якісним бордюром тротуар поблизу Миколаївської церкви поміж вулицями Івана Підкови та Данила Галицького. Майже на завершальній стадії реконструкція комплексу хасидського центру чудодійного цадика династії равинів Фрідманів.
Садгора поволі повертає собі славу невеличкого але ошатного та цивілізованого містечка із глибокими історичними, культурними та мистецькими традиціями. (Ярослав Волощук)
Нагадаємо, Садгора - колишнє місто на Буковині, нині частина Чернівці. Заснована 1770 року під час чергової російсько-турецької війни. Тут було створено монетний двір, яким керував барон Микола Гартенберг (Садогурський).
Починаючи з 1771 року, монети, що карбувалися в Садгорі, мали герби Молдови і Волощини. Станом на 1774 р. Садгора мала 104 мешканці.
17 грудня 1801 року (грамотою цісаря Франца ІІ) Садгора офіційно отримала статус "торгового містечка" (нім. Marktgemeinde) і герб: на срібному тлі зелена гора, над якою три червоні троянди.
До 1914 року відоме ярмарками та синагогою. 1910 року у місті було 4600 мешканців (у тому ч. 73% євреїв, 16% українців, 8% поляків), 1959 — 12 400.
Після приєднання Садгори до Чернівців у 1965 році було утворено Садгірський район міста Чернівці, до котрого увійшла, крім власне Садгори, вся лівобережна частина міста, включаючи Стару та Нову Жучку, Ленківці, Рогізну тощо.
Садгірський район було ліквідовано у 2015 році.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
18-09-2017, 10:53
0
3 471