Влітку суттєво подорожчав споживчий кошик. Подорожчали м’ясо, ковбаси, молочні продукти. І це не останній стрибок цін. Восени ціни знову можуть поповзти вгору.
Ціни на продукти харчування уряд відпустив остаточно, а інфляція перевищила офіційні сподівання. Відтепер виробники і підприємці не зобов’язані обгрунтовувати Держспоживслужбі цифри на цінниках. Усім тепер керує лише ринок і конкуренція. А ринок є ринок, і навряд чи він не скористається шансом на підвищення цін.
Виробники ж попереджають ціни восени зростуть, бо у вартість продукції закладуть нові тарифи на електрику та газ. Тож маємо чимало чинників для підвищення цін восени.
Експерти прогнозують, що гривня має шанси залишатися у діапазоні 26-27 гривень за долар до кінця року. Та це і не буде основною причиною для підвищення цін. Свій внесок на більші цифри на цінниках восени може додати пенсійна реформа, яка має на меті вирівняти виплати відповідно до середнього росту зарплат. Наслідок очевидний: пенсіонери почнуть більше отримувати, а значить – більше витрачати, стимулюючи попит. Підвищення попиту призведе до росту цін.
Схожий ефект можна було спостерігати після підвищення мінімальної зарплати до 3 200 гривень. Це одразу пришвидшило ріст цін на продукти харчування і окремі види послуг, зокрема на проїзд у громадському транспорті.
АлкогольНа початку серпня уряд також підвищив мінімальні гуртово-відпускні і роздрібні ціни на міцний алкоголь і вина. Останній раз ці ціни встановлювалися у листопаді 2016 року. Причини перегляду – підвищення акцизів з 1 березня і більша, ніж очікувалося, інфляція. Зміна гуртово-відпускних і роздрібних цін призвела до подорожчання алкогольних напоїв.
Молочна продукціяПодорожчання молочних продуктів має свою специфіку. На зовнішньому ринку виріс попит на молочний жир. І Україна несподівано для себе стала експортером тваринного масла. І це теж впливає на внутрішній ринок. А насправді якісного молока у нас небагато. Тому – тут теж йде зростання цін, оскільки обмежена пропозиція і починається не сезон для "молочки".
М’ясо, яйцяЧерез обмежену пропозицію зростає ціна й на м’ясо. Поголів’я худоби та свиней зменшується, а попит на м’ясо залишається сталим. Тому й зросла ціна влітку до 120 гривень за кілограм свинини. На запитання, чи можливе чергове підвищення цін на м’ясо, продавці лише знизують плечима.
А ось виробники курятини вже попередили: восени в Україні очікується чергове подорожчання курятини та яєць
За словами спеціалістів, це пов’язано з високим попитом на українську продукцію на зовнішньому ринку. Лише за сім місяців експорт української курятини та яєць зріс на 38% порівняно з аналогічним періодом минулого року. А от обсяги виробництва цієї продукції залишилися незмінними.
Спілка птахівників України пояснила, що від лютого до серпня виробники продавали продукцію за ціною нижчою, ніж собівартість. Тож у вересні ціни почнуть зростати.
2-09-2017, 23:20
0
2 425