RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

 «Свободу люблю  більше за гроші»: академік Лук’ян Анатичук – про науку, щастя і борги

15 липня відзначить своє 80-ліття відомий учений, директор Інституту термоелектрики, академік Лук’ян Анатичук. Він автор майже 300 запатентованих винаходів.

Того дня в інституті почала працювати міжнародна школа з термоелектрики, на яку приїхали науковці з 10 країн, зокрема Японії, Китаю, Греції, Мозамбіку, Естонії. Після відкриття та двогодинної лекції Лук’ян Іванович погодився поспілкуватися з "МБ".

"У 12 років знав, що буду займатися наукою"

– Ми зустрічалися з вами десять років тому, коли вам було 70. З того часу ви не змінилися, навпаки – навіть помолоділи. Поділіться секретом.

– Чоловікам рідко говорять компліменти, тому мені приємно це чути (усміхається, – авт.). Я почав виписувати різні крилаті фрази, які навіть повісив на стіни в коридорі інституту . Один письменник ще радянських часів написав: "Знайдено секрет довголіття – треба багато працювати". І це справді так. Моя бабця прожила без кількох місяців 100 літ. Але коли їй виповнилося 80, вона підготувалася до смерті, купила одяг, домовину. Минуло п’ять років – домовина розсохлася, бабця жива. Вона тричі міняла домовини, які потім спалювала в печі (сміється, – авт.). Бабця до останніх днів проживала у Колінківцях, де я народився, і була дуже працьовита. Напевно, я в неї вдався.

– Ви могли стати поетом, бо ще в школі писали вірші. Вам пророчили велике акторське майбутнє. А ви вибрали техніку і науку

– Ще в 12 років я знав, що буду займатися науковою роботою. Мій двоюрідний брат Еміль Лотяну зняв багато гарних фільмів, зокрема "Табір йде в небо", "Анна Павлова". Дітьми ми часто сперечалися: він хотів стати кінорежисером, а я – науковцем. У молоді роки я був трохи екстремістом і твердо переконаний, що саме техніка і наука формують життя людей, сприяють прогресу. Зараз вважаю, що все має розвиватися гармонійно.

– То ви щаслива людина. Кажуть, що ви навіть вивели власну формулу щастя.

– Справді, я серйозно займаюся філософською категорією щастя, зібрав до 10 тисяч першоджерел. Пишу книжку на цю тему. Щаслива людина має більше шансів вижити в цьому світі.На цю думку мене наштовхнула моя робота. Я почуваюся щасливим від того, чим займаюся. Готовий ще доплатити, щоби мене пустили на роботу (сміється, – авт.). І я замислився, чому для одних робота – це радість і задоволення, а інші страждають та з нетерпінням чекають тієї хвилини, аби побігти додому. Я звернувся до своїх співробітників: "Люди добрі, хочете бути щасливими – творіть". Якщо хочеш бути у чомусь успішним, то треба віддаватися на всі сто. Інакше знайдуться люди, які тебе обженуть.

"Кажуть подавати на Нобелівську премію"

-Вас, напевно, важко обігнати. Директор Інституту термоелектрики, президент Міжнародної термоелектричної академії, завідувач кафедри термоелектрики ЧНУ. А ще наукова робота. Як ви встигаєте це все робити?

Треба дуже економити час. Це найдорожче, що має людина. На превеликий жаль, більшість цього не відчувають і даремно розтринькують дорогі перли. Я працюю щодня по 13 годин – з 09.00 до 22.00. І зовсім не втомлююся. Під час обіду можу дозволити собі заплющити очі на 15 хвилин. Це ефективний спосіб продовжити активне життя. А у вихідні від ранку до 15.00 займаюся фізичною працею: пиляю, стругаю, копаю землю біля свого будинку. У неділю ховаюся у підвалі, щоби люди не бачили і не судили (сміється, – авт.). Не можу сидіти просто так і нічого не робити. Я вже стільки наїздився – відвідав понад 60 країн. Але не відпочивав, а працював.

-Напевно, вам не раз пропонували залишитися, обіцяли котеджі, високі зарплати…

Пропонували – і не раз. У 1991 році я вперше поїхав за кордон до США. І мені запропонували контаркт на п’ять років із солідною сумою. Японська компанія неодноразово пропонувала мені роботу. Її президент приїхав зараз до нас, знову буде казати: "Поїхали".

-І ви погодитесь?

Звичайно, що ні. Бо тут почуваюся вільним і роблю те, що вважаю за потрібне. Свободу люблю більше за гроші. До того ж відчуваю певні обов’язки перед краєм, де народився. Треба віддавати свої борги. Цьому навчив мене мій батько Іван. У мого діда було восьмеро дітей. Щоби батько міг вивчитися на вчителя, дід продав половину свого поля. І батько десять років відкладав гроші зі своєю зарплати, щоби дід міг відкупити ту землю.

– Ви автор сотень запатентованих винаходів…

– Хочу догнати Едісона, який мав десь тисячу винаходів (сміється, – авт.). У мене поки що майже 300. Я накреслив графік своїх винаходів, і крива за останні п’ять років стрімко поповзла вгору. Для людини науки старший вік – це час золотих жнив. Я зробив одну досить гарну справу – узагальнив закон Фарадея. І таким чином відкрив закон термоелектричної індукції. Мені кажуть, аби я подавав на Нобелівську премію. Та на це немає часу. Дуже багато роботи.

-Чим зараз займаєтеся?

Я спланував своє життя на найближчі п’ять і більше років. Хочу нарешті передати адміністративну роботу і по-справжньому зайнятися наукою. Маю написати зо п’ять-шість книжок, зокрема про щастя

Як будете святкувати свій ювілей?

До ювілеїв я ставлюся досить критично. Але розумію, що все одно доведеться витратити на це час. Зрештою, з хорошими людьми приємно поспілкуватися. Приїдуть мої друзі-науковці з 10 країн. Спершу зберемося в драмтеатрі, а потім підемо в ресторан. І вас запрошую.

Редакція "МБ" вітає Лук’яна Анатичука з 80-літнім ювілеєм. Бажаємо, щоби він пережив свою бабусю і догнав Едісона за кількістю винаходів.

Із досьє "МБ"
Лук’ян Анатичук народився 15 липня 1937 року в селі Колінківці на Хотинщині в учительській сім’ї. Закінчив фізико-математичний факультет ЧНУ. На четвертому курсі опублікував свою першу наукову працю. Присвятив науці 60 років свого життя.
У 1964 році захистив кандидатську дисертацію , а в 1974-му – докторську.
Очолив кафедру термоелектрики ЧНУ. Створив конструкторсько-технологічне бюро "Фонон", де виготовляли оборонне та космічне обладнання. У 1991 році його реорганізували у науково-дослідний Інститут термоелектрики. Його незмінним керівником залишається Лук’ян Анатичук.
За його ініціативою у 1994 році створено Міжнародну термоелектричну академію, до складу якої увійшли провідні спеціалісти з 20 країн світу. Її президентом є Лук’ян Анатичук. Він кавалер усіх трьох орденів "За заслуги", двох орденів князя Ярослава Мудрого.






Редактор: diana_vataman
15-07-2017, 19:01
Коментарів 0 Переглядів 3 384



Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми

Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.