Народний артист України, лауреат Шевченківської премії Назарій Яремчук відійшов у вічність 30 червня 1995 року. Залишив після себе чудові пісні та добрі спогади.
"Він так співав, що мав у горлі мозолі. Він так співав, що крилами йому став голос", – писав поет Андрій Демиденко. В одному з останніх своїх інтерв’ю Назарій сказав: "Кожен з нас повинен постійно бути в польоті – крізь долю, над суєтою. І при цьому, однак, не відриватися від землі. Пам’ятати святі речі – хто тебе народив, навіщо живеш, звідки ти, чого прагнеш, що скажеш людям, з якої криниці п’єш живу воду".
– Це було восени 1969 року, – пригадував засновник "Смерічки", народний артист України Левко Дутківський. – Одного вечора Василь Зінкевич прийшов з юним Назарієм– такий симпатичний, у фуфайчині. Попросив, аби я його послухав. Назарій виконав пісню Поклада "Кохана". Голос його мені сподобався. Так я взяв Назарія до "Смерічки". Спеціально для нього написав пісню "Незрівняний світ". Ми працювали з Назарієм понад 12 років. Хоча у нього не було спеціальної музичної освіти, він мав чудові вокальні здібності. Вони із Василем Зінкевичем жартували, що закінчили "Вижницьку консерваторію Дутківського".
Із сином співака, якого теж назвали Назарієм, ми зустрілися у драмтеатрі під час концерту на честь його батька.
– Ми з братом Дмитром зростали в насиченій музикою та любов’ю атмосфері, – запевнив Назарій. – Тато любив брати нас із собою на концерти. Ми – гастрольні діти, що виросли за кулісами. Із татом ми об’їздили майже всю Україну. Люди досі пам’ятають про нього. Коли приїжджаємо з братом в якесь місто, нам часто кажуть: "Ми були на концерті вашого батька, він дуже гарно співав". Хто не знає "Червону руту", "Водограй", "Родину"? А першим виконавцем цих пісень був наш тато. Ці пісні живуть і зараз, є окрасою золотого фонду української естради. Від батька нам усім передався його талант співу.
Поет-пісняр, Заслужений діяч мистецтв України Вадим Крищенко розповів: "Я написав для Назарія близько 20 пісень. Після його смерті видав цілий диск. Пісня "Гей ви, козаченьки" вперше прозвучала ще до незалежності України. А коли Назарій записував пісню "Усміхнися мені", то збіглися всі працівники студії звукозапису і влаштували йому овації. Одну з останніх Назарій записав мою пісню "Забудеш", ніби передчуваючи свій ранній відхід. Коли він приїхав після операції з Канади, ми зустрілися в Палаці "Україна". Він дуже схуд, виглядав хворим. Я заспокоював його, що все буде добре. Пізніше я приїхав провести Назарія в останню путь. Був дуже спекотний день, але людей прийшло страшенно багато. Напевно, його пісня потрібна була і на небесах. Бо образ Назарія – це в якійсь мірі образ України, яку він дуже любив".
Композитор, народний артист України Олександр Злотник написав музику до більше ніж 30 пісень, які виконував Назарій Яремчук. "Ми познайомилися з Назарієм у 1977 році на фестивалі в Ялті. Він був уже відомим співаком, а я тільки починав свою музичну кар’єру, – пригадав пан Олександр. – Першою я написав для нього мелодію до пісні "Гай, зелений гай". Це було вночі у присутності Назарія. Він вхопив її і щасливий поїхав у Чернівці. А на 40-річчя я йому подарував пісню "Родина", яку він виконав на двох своїх останніх концертах. Назарій був дуже щирим і вимогливим у творчості та житті, з великою повагою ставився до людей. Його колосальна енергетика, його незрівнянна посмішка творили дива на сцені".
Досьє "МБ"Назарій Яремчук народився 30 листопада 1951 року в селі Рівня на Вижниччині в багатодітній селянській родині.
Закінчив географічний факультет ЧНУ і Київський державний інститут культури імені Карпенка-Карого.
З 1969 року почав співати у ВІА "Смерічка". У 1971 році знявся у фільмі "Червона рута". Брав участь у всесоюзних конкурсах "Пісня-71" та "Пісня-72".
У 1987 році Яремчуку було присвоєно звання народного артиста України.
Відійшов у вічність після важкої хвороби 30 червня 1995 року.
Посмертно присуджено Державну премію України імені Т. Шевченка. Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
30-06-2017, 12:30
0
3 517