Замість кубометрів – кілокалорії: в Україні планують змінити систему оплати газу

Новини Чернівців / новини / гаряча тема
3 437
0
Замість кубометрів – кілокалорії: в Україні планують змінити систему оплати газу

Українців очікує нововведення – споживання газу планують обліковувати по-новому. Замість кубометрів, як зараз, ми будемо платити за його калорійність. Відповідний проект перебуває на розгляді Національної комісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

До якості газу регулярно виникають у споживачів питання – часто кажуть, що газ із домішками і в ньому забагато повітря чи ще чогось.

ПАТ "Чернівцігаз" замовило перевірку якості газу в незалежному випробувальному центрі ДП "Івано-Франківськстандартметрологія". В присутності журналістів експерти зробили забори газу в Садгорі (на фото) та селі Черешенька Вижницького району.

- Вибрали ці дві точки тому, що на них подають газ різні постачальники – у Садгорі це переважно імпортний газ, у Черешеньці – власного видобування, - пояснив начальник управління "Чернівцігаз" з метрології Анатолій АРОНЕЦЬ.
Фахівець каже, що "на око" вдома якість газу визначити неможливо.

- Колір газу при згорянні залежить від налаштування обладнання – йому треба регулярно робити профілактику, ремонт, чистити, замінювати форсунки, - сказав А.Аронець. – Газ ми отримуємо від постачальників. Система герметична, втрутитися в неї неможливо, бо це небезпечно – у разі перевищення у суміші допустимої норми повітря може статися вибух. Розбавляти іншим газами, наприклад азотом, просто недоцільно, бо азот дорогий.

- Відбираємо газ для визначення якості – вмісту, компонентного складу, потім перевіряємо у лабораторії у себе, - розповіла Тетяна СТАСІВ, начальник випробувального центру ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" . – Таку перевірку може замовити кожен – власне визначення показників коштуватиме 500 гривень, але доведеться ще оплатити виїзд фахівців, отож усе разом обійдеться у 5 тисяч гривень.

Забір газу на Буковині було зроблено у понеділок, 6 лютого. За результатами перевірки якість газу навіть вища за допустимі норми. Івано-Франківський центр проводив дослідження газу в різних регіонах України – кажуть, що ще жодного разу не виявляли невідповідності нормам.

Наразі питання переходу на нову систему обліку ще вивчається. Саме така система розрахунків діє у наших європейських сусідів. У прес-службі "Чернівцігазу" повідомили, що для цього замінювати лічильники не доведеться – вони і далі нараховуватимуть кубометри, які через спеціальну формулу треба буде переводити у кілокалорії.

Коментар

Юрій ХАЛАВКА, доцент ЧНУ, Інститут біології, хімії та біоресурсів:

"Обліковувати газ за калорійністю – хороша ідея. Адже споживачу важливо скільки газ генерує тепла, а не скільки буде спалено кубометрів. Також така система дозволить зняти спекуляції про домішки та "розбавляння" газу. Калорійність залежить від багатьох факторів – складу газу, налаштування приладів, температури. Тож оплата за якістю змусить споживачів постійно регулювати свої газові прилади, тримати їх і належному стані, на що зараз практично ніхто не звертає уваги. Що ж стосується домішування, то це насправді технічно дуже складна і невигідна справа".

Довідка

Основний показник якості природного газу - теплота згоряння (калорійність). Що вища калорійність, тим менший обсяг газу необхідно витратити аби скип'ятити, приміром, літр води на газовій плиті чи підвищити на градус температуру у вашій оселі.
Чинними стандартами встановлено: теплота згоряння нижча повинна бути не нижчою за 7600 ккал/куб.м (традиційно основний показник якості в Україні та Росії).

За даними ПАТ "Укртрансгаз", середньозважена теплота згоряння нижча природного газу, що подається споживачам України, становить більше 8200 ккал/куб.м.


Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

15:18
Під приводом роботи в інтернеті: на Буковині шахраї ошукали жінку на понад 23 тисячі гривень
15:00
Вчені назвали найнебезпечнішу кавоварку: може отруювати вас щодня
15:00
Видалення каталізатора: покращення роботи двигуна чи ризик для авто?*
реклама
14:40
Спланували цілу спецоперацію, але вона зірвалася: на Буковині прикордонники затримали чоловіків, які тікали до Румунії
14:20
Найбільший держорган України отримає нові повноваження
14:00
Повідомили небайдужі: у Чернівцях патрульні затримали п'яного водія
13:55
Huawei показала смартфон-розкладачку Pura X*
реклама
13:40
Ліміт на карткові перекази до 150 тисяч: чи скасує НБУ обмеження 31 березня

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм