Чернівецьку тепломережу оштрафували на 68 тисяч гривень. Таке рішення у січні оприлюднило територіальне відділення АМКУ.
Згідно з цим документом, чернівчанка К., яка проживає у квартирі в багатоповерхівці, звернулася до комунального підприємства з письмовою заявою "видати технічні умови на встановлення квартирного засобу обліку теплової енергії" у її квартирі.
Однак теплокомуненерго відмовило споживачу у наданні технічних умов, аргументуючи відсутністю технічної можливості встановлення засобу обліку в окрему квартиру у будинку з вертикальною системою подачі теплової енергії. "Водночас підприємство стверджує, що будь-яка реконструкція системи опалення, у тому числі встановлення лічильника обліку теплової енергії на окрему квартиру, призведе до погіршення циркуляції теплоносія по іншим квартирах", – йдеться у рішенні адміністративної колегії обласного територіального відділення АМКУ від 22 грудня 2016 року.
Іншими словами, замість того щоб надати технічні умови на встановлення лічильника тепла, як того вимагала мешканка Чернівців, тепломережа формально відписалася. Оскільки людині більше не було до кого звернутися окрім як до єдиного підприємства, яке займає монопольне становище. А воно не виконало прохання, то тепломережу звинуватили у зловживанні монопольним становищем.
Відтак й оштрафували монополіста за максимальним тарифом, передбаченим за таке порушення – на 68 тисяч гривень.
Ситуація з поквартирним обліком тепла у такому типі житла наразі стала прецедентом. Досі про ймовірність встановлення індивідуальних лічильників обліку тепла у у багатоповерхівках з вертикальною системою подачі тепла не йшлося. Більше того, така можливість навіть не передбачена і не відображена у законодавстві.
– Щодо ситуації, яка склалася, ми звернулися за роз’ясненням до міністерства регіональної політики, адже можливість встановлення обліку теплової енергії в окремій квартирі не вирішена на законодавчому рівні. Ніхто не знає, як це зробити на практиці. Немає необхідних розрахунків і прописаної процедури здійснення подібних робіт. Тому ми й не могли надати споживачеві технічні умови на встановлення лічильника теплової енергії у квартирі багатоповерхівки, – пояснює Олександр МЕЛЕНЧУК, директор "Чернівцітеплокомуненерго". – Припускаю, що для практичного вирішення цієї ситуації потрібно здійснити чимало інженерно-проектних, гідравлічних та інших складних робіт та розрахунків. Відповідно для цього потрібні спеціалісти, які у цих питаннях розуміються. А де я їх візьму?
- В Україні лише готують законопроект про комерційний облік теплової енергії, у якому буде передбачено і таку можливість – встановлення індивідуальних лічильників теплової енергії в тому числі у багатоповерхівках з вертикальною подачею тепла. Та наразі ані технічних, ані проектних розрахунків не існує. Ми пояснювали цю ситуацію громадянці, але вона пішла скаржитися в антимонопольний комітет. Потім ми територіальному відділенню АМКУ пояснювали про неможливість надати такі технічні умови, але вони чомусь вирішили інакше – оштрафували за те, що ми просто не можемо зробити. І на сьогодні не може ніхто в Україні. Та, врешті, всі опинилися у дурнуватому становищі. Наразі маємо ухвалене рішення АМКУ. Ми, у свою чергу, чекаємо на роз’яснення від нашого профільного міністерства. Далі звертатимемося до суду, щоб оскаржити це рішення, – підсумував О. Меленчук.
Такий законодавчий колапс виник, бо саме тепломережа мала би надати ці технічні умови, адже, як запевняє АМКУ, людина більше не має до кого звернутися – підприємство ж є монополістом на ринку надання послуг з постачання теплової енергії.
А те, що можливості встановлення індивідуального лічильника тепла у квартирі багатоповерхівки законодавством не передбачено – це вже нікого не цікавить.
Зазначимо, що встановлення індивідуальних лічильників тепла можливо лише у багатоповерхівках, де система подачі тепла здійснюється горизонтально і система опалення є відокремленою та має окремий ввід.
27-01-2017, 18:43
0
2 470