Розпочато процес утворення ще одній об’єднаної громади на Буковині – у Заставнівському районі. Це буде перша ОТГ на Заставнівщині.
– Ми не поспішали з об’єднанням, але нині вирішили об’єднатися з сусіднім селом Чуньковом, бо двом легше, ніж одному, – вважає Ілля Ткачук , сільський голова Кадубівців, що на Заставнівщині, районі, де не має жодної сільської об’єднаної територіальної громади. – Виходячи з цього, шостого грудня минулого року ми провели позачергову сесію, на якій було затверджено порядок проведення добровільного об’єднання з громадою Чунькова в одну територіальну громаду з адміністративним центром у Кадубівцях . Нині всі 14 сільських депутатів на своїх округах здійснюють роз’яснювальну роботу . Наприкінці січня або на початку лютого плануємо провести загальні збори мешканців села. Після об’єднання сподіваємося отримати значну фінансову допомогу з боку держави. А гроші нам потрібні на ремонти адмінбудівель, доріг, у селі немає спортзалу.
– Спочатку на рівні району йшлося про те, що мають бути дві об’єднані громади – Заставнівська та Кострижівська, потім лише одна , за принципом, один район – одна громада . Натомість немає жодної. Бо села не хочуть колгоспу чи великої спілки. З іншого боку, будуть забуті малі населені пункти, – вважає Михайло Воєвідко, депутат райради. – Селяни мають добровільно об’єднуватися. Хоча, як на мене, не вистачає ще чимало законів, які б чітко регламентували низку питань. Це, зокрема стосується земель, які знаходяться за межами сільських населених пунктів. Також виходить, що у сільських старост більше обов’язків, ніж прав. А які повноваження матимуть об’єднані громади ? Це ж стосується перерозподілу коштів та різних трансферів. Якщо є інфраструктура , то мають бути й кошти на неї. Не виключено, що уряд хоче руками громад закрити школи. Згідно із законодавством, громади можуть бути невеликими, збільшувати їх можна, а зменшувати ні. Немає й закону про адміністративно-територіальний устрій. Але ми сподіваємося на те, що ці нормативні акти парламент прийме.
– Аналогічна сесія наприкінці грудня відбулася й у нашому селі, – каже Корнель Довгий, сільський голова Чунькова. – Рішення про об’єднання з Кадубівцями депутати підтримали. Днями має відбутися зустріч наших депутатів з кадубівецькими. Звісно, що проведемо й збори селян щодо цього питання: знаю, що вони підтримують це. Знаю, що об’єднаним громадам фінансово допомагають й міжнародні фінансові організації.
– Грошей у сільській казні катма, а проблем маємо чимало, – ділиться Василь Гунчак, депутат райради. – Наприклад, торік ледве вдалося "вибити" в районі 15 тисяч гривень на заміну старих труб сільського водогону. Але цих гроше замало, бо треба міняти всю мережу.
Згідно з оперативними даними фахівців районного фінансового управління, якби ці села стали єдиною громадою з населенням 4125 осіб, то надходження Кадубівців становили б 7,9 мільйона гривень, а Чунькова трохи менше. Крім цього, об’єднана громада має право отримати кошти на соціальний розвиток, у неї залишається ПДФО, зростуть освітня та медична субвенції. А ще можна звертатися за допомогою до проонівських фінансових організацій, які краще ставляться до ОТГ, ніж до окремих сільських громад.
– Об’єднання сільських громад – справа добровільна, – каже Юрій Кітар, голова Заставнівської РДА. – Ніхто селян силоміць не заставляє це робити. Районна влада підтримає ініціативу всіх населених пунктів щодо об’єднання в тому чи іншому форматі. Бо це демократичний принцип децентралізації.
Нагадаємо, нині у Чернівецькій області створено 16 об’єднаних громад.
Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
12-01-2017, 11:53
0
3 965