"Писав лише від руки і тільки лівою", - родичі та колеги згадують про письменника з Буковини Василя Кожелянка

Новини Чернівців / культура, шоу-бізнес
2 827
0
"Писав лише від руки і тільки лівою", - родичі та колеги згадують про письменника з Буковини Василя Кожелянка

Василь Кожелянко народився і жив у селі Кам’яна Сторожинецького району. Закінчив філологічний факультет Чернівецького університету. Кожелянко вважається засновником напряму "альтернативної історії" в сучасній українській літературі.

Дуже любив книжки

– Він був неординарною людиною. Жив у селі, та ніколи не був селюком. Він був завжди вище, "над"… Людина він досить закрита, мало з ким спілкувався. Він постійно казав "В селі мене не читають". Там він не досяг популярності, та й не дуже прагнув. Хоча він намагався жити сільським життям, виконував сільську роботу, та це не було йому до душі. І зараз, на жаль, воно так. У селі є вулиця, названа на його честь, знаю, що роблять вечори пам’яті. Та наскільки це робиться щиро і свідомо? – ділиться племіницця письменника Ірина СИМАНЧУК.

– Вдома він писав, читав, двічі на тиждень йшов на роботу в місто (в "МБ" писав колонки на політичні теми, – авт.). Для нього поїздка у місто завжди було особливою подією. Хоча в місто переїхати він не планував. Йому було вдома комфортно. Він все життя прожив у будинку, в якому народився. Може, це був інший світ, та це був його світ, а життя в цьому домі для нього був процесом збирання читання і письма. І, думаю, переїхати в новий двоповерховий будинок, він би й не хотів. Так і сталося. Він помер за кілька місяців до того, як завершили облаштування нової домівки, – каже Ірина.
Ірина пригадує, як важко їй було випросити у пана Василя книжку. Він дуже дорожив своєю бібліотекою та любив книжки.

– У нього була велика бібліотека, дуже дбайливо ставився до кожної книжки. На окремому стелажі тримав книжки із автографами, на які він дозволяв тільки дивитися. Пригадую, коли просила в нього якусь книжку читати, він завжди перепитував, а коли я її принесу, в якому вона буде стані, – розповідає племінниця.

Писав тільки від руки

Зі слів його рідних, він ніколи не любив ділитися планами про майбутні твори і писав тільки на самоті.

– Він завжди писав на самоті, нікого поруч не могло бути. Хоча він досить добре оволодів технікою, тексти на комп’ютері ніколи не набирав. Все від руки. Був шульгою, тому писав тільки лівою. Думка в нього лилася через руку. Він казав, що думка в нього йде з голови до серця, і від серця – до руки. Деякі оригінали в мене зберігаються і досі. Хоча в нього був досить нерозбірливий почерк, і все прочитати не вдається, – розповідає Ірина.

– Якось в 10-му класі я взялася писати наукову роботу по його творчості. То тільки тоді він мені дав уривок з майбутнього "Срібного павука" і сказав "Цього тобі досить. Вийде книжка – прочитаєш все". Я дуже любила його твори, особливо люблю "Дефіляду". Хоча на початку мені твір давався важко. Всі його книжки геніальні. Знаю, що в його щоденнику вже були "заготовки" для двох нових романів, та не судилося. Він постійно повторював "Найкращий свій роман я ще не написав". Зараз його книжок не видають, хоча люди приходять у книгарню і запитують, – каже Ірина.

– Василь не належав до надто близьких мені письменників. Натомість серед письменників він належав до дуже близьких мені людей. Востаннє ми бачилися з ним на початку серпня 2008 року. Він заніс мені збірку своїх "альтернативно-історичних" новел "Чужий" з іронічним написом: не сумуй, мовляв, не такі ми вже й чужі на цьому святі життя. Із нагоди виходу збірки ми влаштували невеличку "чайну ейфорію". У вересні мав би вийти друком його новий роман, який Василь хотів представити публіці на Львівському книжковому форумі, у вересні ж ми збиралися запустити удвох новий газетний проект. 22 серпня я міг би зателефонувати до нього і сказати, що все з’ясовано, і можна братися до роботи. Але не зателефонував. Бо подумав: хай уже закінчаться ці свята, життя довге – свята короткі, встигну. Не встиг, – каже про Василя Кожелянка літературознавець Олександр Бойченко.

З досьє "МБ"

Василь Кожелянко – поет, драматург, прозаїк. Автор збірок поезій "Терновий іній" (1994), "Білий і рудий" (1994), "Семибарвний кінь" (1995). Автор романів "Дефіляда в Москві" (1997), "Конотоп" (1998), "Людинець" (1998), "Лженострадамус" (1999), "Котигорошко" (2000), "Тероріум" (2001), "Срібний павук" (2003), "Третє поле" (2007), "Ефіопська січ" та "Діти застою". Лауреат літературної премії "Гранослов" (1994).

Роман "Дефіляда в Москві" визнано переможцем акції "Книжка року-2000". Помер раптово 22 серпня 2008 року від серцевого нападу.

Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм