RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » Зиму прогнозують суворою та сніжною

Зиму прогнозують суворою та сніжною

Колись, щоб дізнатися, якою буде зима, наші бабусі та дідусі спостерігали за рослинами, тваринами, птахами, комахами. А ще передбачали морози та сніг за урожаєм овочів, грибів, жолудів, горіхів.

– Цього року на цибулі кілька шарів лушпиння. А це свідчить про те, що зима буде холодною, зі снігом, – запевнила чернівчанка-дачниця Валентина Айсюк. – А ще я розкопала на городі мишачу нору, а там багато зерна. Це також ознака морозної зими, бо миші готуються до неї і роблять запаси. Коли ходила в ліс за грибами, помітила на дубі багато жолудів. За прогнозами моєї бабусі, тоді зима настане рано і буде лютою.

86-річна Марія Шевчук також вважає, що цьогорічна зима буде холоднішою, ніж торік. "Кури почали линяти наприкінці літа, хоча зазвичай роблять це у жовтні, – каже жінка. – Цього року добре вродили лісові горіхи, а грибів мало. Зате багато ягід на горобині. Це все свідчить про те, що зима буде суворою та сніжною".

На ранню і холодну зиму вказує завчасне пожовтіння листя на березі.

"Коли спершу жовтіє листя на нижніх гілках, то це на теплу та коротку зиму, – пояснила провідний науковець Ботанічного саду ЧНУ Марія Виклюк. – А цього року листя на березі почало жовтіти зверху, що свідчить про морозну зиму. Так само набагато раніше пожовтіло листя на інших деревах. Це може бути ознакою ранньої осені та зими. Хоча останніми роками через зміну клімату – потепління, тривалу відсутність опадів – багато народних прикмет нівелюються. Рослини ще не встигли пристосуватися до нових умов. Тому до прикмет потрібно ставитися з пересторогою".

Зміни погоди позначаються і на термінах пташиних перельотів. Від цього залежить, якою буде зима – ранньою чи пізньою.
"Цього року білі лелеки почали раніше гуртуватися у зграї – десь із середини серпня, – розповів орнітолог Ігор Скільський. – Недавно бачив невеличку зграю десь із 80 особин, яка пролітала у Чернівцях над вулицею Ольги Кобилянської. Якщо протягом вересня не побачимо лелек, то це означатиме, що вони відлетіли раніше. А відповідно можна буде прогнозувати ранню та морозну зиму".

– За зміями важко визначати погоду, бо вони майже не реагують на зміни клімату, – запевнив кандидат біологічних наук Назар Смірнов, який багато років вивчає плазунів. – Хоча для багатьох видів плазунів найактивніший період триває якраз тепер – до кінця вересня, коли вони роблять запаси жиру на зиму. А в гадюк зараз народжуються дитинчата. Їх можна буде побачити ще до кінця жовтня.

Якою буде зима, можна визначити і за поведінкою бджіл.

"У цьому році бджоли виділяють дуже багато прополісу, яким щільно заліплюють усі входи та виходи до вулика. А це ознака того, що комахи передчувають сувору, морозну та сніжну зиму. Ймовірно, вона наступить з першого грудня, а то й ще раніше. І морози будуть під 20 градусів, – робить висновок пасічник Володимир Дудка, який вже 25 років займається бджільництвом і тримає велику пасіку. – І цей прогноз підтверджують багато моїх знайомих пасічників. Деякі з них займаються бджільництвом вже у третьому поколінні, мають понад 40 років досвіду, тримають пасіки по 300 бджолосімей. Торік бджоли взагалі не готувалися до холодної пори року й не заліплювали прополісом щілини. І зима була теплою, м’якою, малосніжною. У пасічників є таке негласне правило: "До першого вересня підготувати дітей до школи, а бджіл – до зимування". А зараз комахи вже самі почали готуватися до холодів".

Народні прикмети

Якщо бузьки не вiдлетiли до Покрови (14 жовтня) – на теплу зиму.
Якщо бджоли до Покрови залiпили зовсiм лотки – на сувору зиму.
Бiлка мостить гнiздо низько – на морозну зиму, високо – зима буде теплою.
З’явився в саду заєць – буде зима сувора.
Вишня на Покрову має зелене листя – буде сувора зима.
Горiхiв багато, а грибiв мало – зима буде снiжною i суворою.
На дубi багато плодiв – на сувору зиму.
Якщо снiг на Богослова (9 жовтня) – зима ляже на Михайла (21 листопада).
Яка погода на Покрову (14 жовтня), такою буде зима.
Якщо на Покрову не випав снiг, то не буде його аж до сiчня.
Якщо на Покрову сухо i тепло – зима буде пiзньою.
На Дмитра (8 листопада) без снiгу – зима ще не скоро.


Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
Редактор: Надія Будна
6-09-2016, 13:55
Коментарів 0 Переглядів 6 370


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.