Про трагічні події столітньої давності можна дізнатися з книги Юліуса Вебера "Російська окупація Чернівців", яка вийшла недавно з друку.
Упорядкування видання, підбір ілюстрацій та переклад з німецької мови здійснив кандидат історичних наук Сергій Осачук. Події третьої окупації міста описав військовий історик Володимир Заполовський. Видання здійснено за підтримки представництва Австрійської служби академічного обміну міста Львова.
– Свого часу я займався дослідженням Чернівців попередніх епох, зокрема австрійського періоду. Добре обізнаний з творчістю головних редакторів та журналістів, які видавали чернівецьку пресу на початку ХХ століття, – розповів історик Сергій Осачук. – Якісний злам старомодної, консервативної, з великим акцентом на партійність преси, яка домінувала в Чернівцях протягом кількох десятиліть, відбувся у1903 році. Тоді двоє молодих, амбітних журналістів Альфред Шварц та Юліус Вебер започаткували в нашому місті два сучасних часописи: "Czernowitzer Allgemeine Zeitung" та "Czernowitzer Tagblatt". Вони запровадили демократичні, абсолютно чесні правила журналістської роботи, відкинули партійну залежність. І цим самим їм вдалося схилити на свій бік практично всіх читачів, які їм довіряли. Ці журналісти стали незаперечними моральними авторитетами Чернівців напередодні Першої світової війни.
Юліус Вебер видав невеличку книжечку німецькою мовою про російську окупацію Чернівців, свідком якої він був. Вона знаходиться у фондах університетської наукової бібліотеки. "Коли я вкотре взяв у руки цю книжечку, прочитав її, то вона захопила мене своєю щирістю, відвертістю і деталізацією спогадів, – зізнався пан Сергій. – Мене не полишало відчуття болючої актуальності та паралелей від російської окупації сто років тому й нинішніми подіями в Україні. Тому я запропонував перевидати цю книгу. Звернувся до директора видавництва "Книги-ХХІ" Василя Дроняка, який схвально сприйняв мою ідею. Це видання складається з двох авторських частин. Чернівці тричі перебували під російською окупацією. А спогади Вебера закінчуються подіями другого вторгнення росіян до міста. Мій колега, військовий історик Володимир Заполовський доповнив ці нариси хронологічними відомостями, як відбувалася третя окупація до серпня 1917 року, коли місто звільнили від російських військ".
Про те, як видавалася книга та матеріали з неї, можна прочитати у четверговому номері "Молодого буковинця".
Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook