У вівторок біля приміщення облдержадміністрації зібралося понад 100 приватних підприємців з Путильського, Вижницького, Хотинського та Сторожинецького районів, які займаються деревообробкою. Вимагали зустрічі з головою ОДА Олександром Фищуком. Розмова вийшла на підвищених тонах – у деревообробників накипіло на душі.
– Ми платимо мільйонні податки, а придбати за доступними цінами деревину не можемо, бо на аукціонах штучно завищують ціни, – сказав у своєму виступі Дмитро Савін, підприємець із Вижниччини. – Чимало підприємців вивозить перероблену деревину за кордон, але ПДВ нам не повертають. Також аукціонна ціна сировини сягає ціни готової продукції. Держлісгоспи знизують плечима, мовляв, ми не винні, що така ціна склалася на відкритих торгах. Хоча саме за наш рахунок лісгоспи платять податки. У біржовому комітеті немає жодного нашого представника. Аукціонні умови продажу деревини нас не влаштовують. Деякі лісгоспи продають дошки дешевше, ніж кругляк. Має бути єдине вікно відпуску деревини. П’ять місяців тому ми вже зустрічалися з керівництвом області, нам обіцяли, що будуть зміни, створювалися якісь комісії, але зрушень жодних. Далі так працювати ми не в силі. Якщо й на цей раз зрушень не буде, вдаватимемося до радикальніших дій.
– Нам потрібне справедливе й прозоре забезпечення деревиною, слухати обіцянки ми не будемо, – заявив Василь Поляк із Путильщини. – Жодного питання, яке ми півроку тому порушували, влада не вирішила. Ціни на деревину на аукціонах захмарні. Нам лісгоспи пхають тонкомір, а діловий ліс великого діаметру продають втридорога й невідомо кому. Порядку в лісовій галузі краю не буде доти, доки не поміняють керівництво лісгоспів та обласного управління лісового господарства. Чиновники хочуть довести нас до того, щоб ми залишили деревообробку й виїхали на заробітки за кордон. Цього ми не робитимемо. І нас немало – 480 приватних підприємців нині офіційно нараховується на Буковині. Це велика сила, яка здатна постояти за себе.
Захистити лісову галузь намагався виконувач обов’язків начальника обласного управління лісового господарства Роман Череватий, який заявив, що лісгоспи щороку скорочують вирубку деревини. Мовляв, рубаємо менше, а вас, приватних підприємців, щоразу стає більше. Однак відчувалося, що серйозних аргументів для захисту мундира у нього не вистачає. Голова ОДА же цікавився, скільки лісгоспи виділили соціального лісу, скажімо, для тих же учасників АТО. Відповіді він так і не отримав. О. Фищук дав вказівку, щоби питання, які цікавлять деревообробників краю, галузеве управління висвітлювало на своєму сайті. І пообіцяв присутнім, що регіональна влада сприятиме роботі приватних лісопідприємців. Останні ж подали голові ОДА конкретне письмове звернення. Насамперед деревообробники вимагають дати погодження на призначення керівником обласного управління лісового господарства Віктора Яківця, який пройшов всі стадії конкурсу в Держлісагентстві України, але не може приступити до виконання службових обов’язків через те, що проти нього як колишнього депутата-регіонала виступила низка громадських організацій Буковини. Деревообробники також вважають, що в області має бути розроблена концепція забезпечення лісосировиною за європейським зразком. Крім цього, приватники вимагають від лісгоспів прозорого формування цін на деревину, інакше малі та середні підприємства краю стануть банкрутами. А ще облрада має розглянути на одній із сесій питання щодо першочергового забезпечення сировиною місцевих товаровиробників і які купують деревину тільки в одного лісокористувача, тобто в того чи іншого лісгоспу.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook