Буковинські аграрії скаржаться на проблеми з реалізацією продукції. Так досі вони не можуть продати урожай яблук минулого року.
Про це в інтерв’ю виданню "Район-інфо" розповів керівник одного з найбільших аграрних підприємств Новоселицького району АПОП "Золотий колос" Степан Глігор:
"Восени, коли урожай лишень було зібрано, ми продавали яблука по 7-9 гривень за кілограм. Зараз, в червні-травні – по 2 гривні. Це при тому, що всю зиму витрачалися на електроенергію, "крутили" холодильники, збудували спеціальні сховища для яблук врешті-решт. А все тому, що раніше ці яблука йшли на експорт, а нині продавати їх просто немає куди. Скажіть, хіба державі не потрібні гроші? Чому б не заробити на тому, що можеш продати. А так… у сховищах району на сьогодні залишилося 2 тисячі тонн яблук.
Але ж на ринку їх продають по 10-12 гривень за кіло?
Так, але скільки їх там продаси, максимум кілограм 100-200. Це не ринок для збуту для фермерів, які спеціалізуються на яблуках. Тут обороти у десятки разів більші. Нехай би я продавав по 5 гривень за кіло, хай би збув 10, ну 20 тонн, не більше, адже більше у нашому районі і не з’їдять.
Можливо є якісь інші варіанти? Конкурувати з польськими яблуками ми не можемо?
Ні, звичайно. У Польщі фермерам виплачують по 500 євро на гектар лише дотацій. Якщо б мені давали такі гроші, то я віддавав би яблука взагалі безкоштовно. Тож, поляки залишаються в плюсі навіть коли продають яблука за півціни.
А як щодо того, щоб самим експортувати до Європи?
Потрібно розуміти, що те, що є у нас, у Європі цього море. У Молдові працює мій знайомий винороб. В Німеччині його продукція коштує 15 євро за літр, з цих грошей він отримує 1євро. А за часів експорту до Росії він мав 60-70% від роздрібної ціни. Це був хороший час, але навряд чи він повернеться. Нині ми намагаємося не опускати руки і рухатися далі. Адже у нашій справі не буває, щоб було ідеально…
Така диверсифікація діяльності: зернові, яблука, сливи, свинокомплекс врешті-решті – це спроба досягти якогось балансу, впевненості?
Напевно, так. Ставити на щось одне зараз немає сенсу. Восени ми посадили 20 гектарів яблук, які цієї осені будемо викорчовувати. Ми протягом 2 років вирощував саджанці, а зараз ростити їх немає сенсу, бо для яблук немає ринку збуту. І, мушу сказати, це величезні збитки. А якщо подивитися в масштабі всієї держави – це просто колосальні суми. А ще – знищена галузь.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.