Автоматизовану систему управління громадським транспортом у Чернівцях презентувала чеська компанія "Falcon Eye". Система облаштована спеціальною GPS навігацією, Wi-Fi. Завдяки їй пасажири зможуть розраховуватися у транспорті за допомогою електронного квитка (це також може бути картка чернівчанина), бачити на моніторі маршрут, за яким рухається транспорт, назву зупинки. І навіть зможуть на спеціальних табло на зупинках бачити, скільки пасажирів знаходяться у маршрутці, яка під’їжджає, чи не переповнена вона. А ще – точний час прибуття.
Для водіїв система зручна тим, що їм не потрібно буде вже виконувати подвійну роботу як водія і касира. Валідатори, вмонтовані біля дверей маршрутки, будуть автоматично визначати, чи є в пасажира, який заходить, гроші на карточці. Якщо немає – водій навіть зможе бачити обличчя пасажира-"зайця". А щоби не допускати помилок, коли, наприклад, у години-пік один і той же пасажир виходить і заходить знову, даючи дорогу іншим, система навіть реагуватиме на температуру тіла людини. І це допоможе не рахувати одного і того ж пасажира двічі.
Минулого року схожу систему вже встановлювали на маршрутах №11 та №12. Тоді виникли певні проблеми, пов’язані з місцевими реаліями. Та загалом система себе продемонструвала добре і може значно полегшити життя як пасажирам, так і перевізникам, каже
голова Асоціації перевізників Чернівців Микола АЛЬБОТА:
- Ця система працює досить коректно, гарно. Проблема, яка була, - це кріплення монітора, тому що для чеських доріг усе добре, а от у нас треба підсилити кріплення монітора, - розповів Микола Альбота. - Монітор показує і яка зупинка, і який маршрут. Ця система для перевізників дуже цікава, тому що там можна побачити і витрати пального, і кількість пасажирів, і практичну роботу водія. На кожні двері маршрутки встановлюється валідатор. Він працює дуже добре. Сюди підходить і картка чернівчанина. Карточку можна не витягувати. Ви просто проходите і якщо у вас там є кошти, то він висвітлює зелене світло і водій бачить, що зайшов той, хто розрахувався. Якщо коштів на ній нема, то система показує навіть обличчя того, хто зайшов і не розрахувався.
-Ми готові встановити на своїх машинах таке обладнання. Але це треба встановлювати централізовано, - переконаний М. Альбота. - Не може бути, щоби на одному маршруті встановили, а на іншому ні. Обладнання буде встановлене не лише у маршрутках, а й на зупинках. Водій буде бачити, скільки людей стоять на зупинці, на яку він їде. А люди, які стоять на зупинці, можуть бачити, яка кількість пасажирів в автобусі, який під’їжджає.
Ціна обладнання на одну маршрутку – 200 тисяч гривень. Втім, чеська компанія готова виготовити обладнання для чернівецького транспорту безкоштовно. Вони пропонують також безкоштовне встановлення та обслуговування системи протягом 10 років. Їхні ж умови- підписання контракту на з ними на 10 років з правом пролонгації ще на 10 років (тобто фактично на 20 років) і 25 відсотків з кожного проданого квитка. Це означає, що протягом 20 років одну гривню за проїзд пасажир фактично платитиме за цю систему.
-Як пасажири, так і перевізники громадського транспорту будуть мати повну інформацію по всіх пасажирів, які їздили транспортом. Перевізники і громадський транспорт будуть мати інформацію про те, який транспортний засіб переповнений або, навпаки, невикористаний. На підставі цих даних перевізники зможуть спланувати рух транспорту. Також прискориться система оплати за проїзд, - зазначає
генеральний директор компанії "Falcon Eye" Ян Матіас ДЕБЕРЕН. - Ми проводили кількамісячний аналіз роботи системи у Чернівцях, Києві. Я особисто їздив у всіх автобусах, тестуючи обладнання. Ми знаємо, що в Україні нестача грошей. Тому ми нічого не продаємо.
Запропонована чехами система – це лише як один із варіантів. Тепер громада міста має визначатися, потрібно їм це чи ні. Тут є декілька варіантів, каже
міський голова Чернівців Олексій КАСПРУК:
-Ця система і подібні їй доволі дороговартісні, - визнає мер. – Тому є декілька варіантів. Або це роблять перевізники за власні кошти, або ми можемо це зробити за кошти бюджету чи кошти, які ми виділяємо на транспорт. Третій варіант – це робить інвестор, який дає нам цю систему в оренду. Це чеське підприємство демонструє в Чернівцях готову систему, яка працює у великих чеських містах. У будь-якому випадку ми будемо закуповувати це обладнання через тендерні процедури і багато підприємств будуть готові їх запропонувати.
Завдяки запровадженню такої системи місто зможе зняти багато проблем, пов’язаних із транспортом, зазначає міський голова:
"Ми знімаємо дуже багато питань по транспорту, його руху, доступності, прозорості, фінансах, логістиці. Люди чітко будуть бачити, коли будуть в тому чи іншому місці, буде чіткий облік пасажирів, грошей. Без такої системи неможливо уявити сучасне європейське місто, його транспортну інфраструктуру. Питання тільки в тому, коли ми це будемо робити. Виробник стверджує, що на виготовлення обладнання знадобиться 6-7 місяців. Закупівля, звісно, дорожче. Але ми ще маємо прорахувати, чи йдемо цим шляхом, чи закуповуємо обладнання чи зобов’язуємо перевізників це зробити. Це ще предмет дискусій".
Наразі це лише презентація обладнання. Будуть ще й інші презентації, адже й інші компанії пропонуватимуть свою продукцію, і, можливо, на вигідніших умовах та менших відсотках. Що ж обрати і яким чином схожа система запрацює у транспорті Чернівців, вирішуватиме громада міста та депутати.
Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
18-06-2016, 12:17
0
4 903