25-річний чернівчанин Сергій Кричун має власний список екстримальних бажань: відвідати зону відчуждження Чорнобильської АЕС, стрибнути з парашутом, побувати у "мертвій зоні" Чорного моря... Перший пункт цього списку він вже здійснив.
Своїми враженнями від перебування на Чорнобильській АЕС хлопець поділився із нами.
Чорнобиль - живе місто-Товариш запропонував поїхати на екскурсію, і я, не задумуючись, погодився, бо давно про це мріяв, - каже Сергій. - Для знайомих і рідних я був "у горах". Адже знав, що не всі мене зрозуміють - стереотипи важко зламати.
Враження "свіжі", емоції незабутні.
-Довго готувався до цього емоційно: дивився фільми, фото, читав статті... Та чим ближче ми були до цілі, тим більше мене охоплював страх і сумнів, - зізнається хлопець. - Мій друг навіть попрощався із рідними, наче більше не приїде додому (сміється, -авт). Та нічого страшного не сталося. У нас був гід, який супроводжував. Були пристрої для вимірювання радіації, якщо ми наближалися до якоїсь небезпечної зони - вони зразу нас попереджали. Коли ми вийшли з машини - рівень радіації був один, тільки ми проїхали кілька метрів - підвищився в рази. Небезпека там є, та якщо виконувати всі вказівки гіда - тебе вона не торкнеться, - впевнений Сергій.
Екскурсії там проводять офіційно. Групі туристів заздалегідь сказали, які місця вони матимуть можливість відвідати. Попередили: не їсти, не пити, не курити, не піднімати, з собою нічого не брати, пересуватися тільки по асфальту, не торкатися трави.
-Нас не пускали у будинки. Вони в аварійному стані і радіація там "зашкалює". Та всі інші місця, які ми хотіли відвідати - відвідали. Масштаби катастрофи вражають. Одне тільки штучне охолоджуюче озеро яке... Ми бачили 5-й і 6-й реактори. Були і біля 4-го, проте не довго. Були біля відомого "рудого лісу", бачили мільйони повалених дерев. Фотографувалися біля того "чортового колеса" у Прип’яті. Воно ржавіє, скрипить. По всьому місту є "фантоми" (графіті, зображення людей на стінах будинків у Прип’яті, відомий арт-проект, - авт.). Атмосфера досить страшна. Перебуваючи там, зрозумів, наскільки колосальними можуть бути наслідки людської помилки. Видно, що всі швидко збиралися: у школах так і залишилися зошити, книжки. Купа дитячих іграшок, бачив навіть перекинутий гінекологічний стіл. Людей поставили перед фактом і вони змушені були швидко покидати все. Також видно, що на цій катастрофі люди заробляли - там практично нема металу, все вивезли.
Радіації не більше, ніж при флюорографіїУ Чорнобилі туристи зустріли і багато місцевих. Там продовжують жити люди.
-Багато людей бачили. Тільки трьох тисяч працюють там на реакторах. В Чорнобилі живуть люди, всі десь навчаються, лікуються. Там є молодь, маленькі діти. Люди веселі, добрі, не живуть тільки однією катастрофою. Вразило те, що біля житлового будинку сусідній може бути повністю в руїнах. Бачив 5-поверхівку: перший поверх був повністю заселений, з вікон було видно квіти, охайне помешкання. Верхні ж поверхи повністю в руїнах, незаселені. Та на тому самому закинутому поверсі можна побачити одне єдине вікно - там хтось живе. Думаю, місто можна було би відновити, жити там реально, але нашій державі це не під силу. Для того, аби все відновити, потрібні колосальні гроші, - ділиться Сергій.
Після закінчення екскурсії всіх туристів "оглядали" на КПП.
-Наші були "чисті", бо всі слухалися гіда. Та я бачив, як одному хлопцеві сказали викинути кросівки. На його здоров’я це не вплинуло. Просто він ходив по траві, де більша радіація, - розповідає організатор екскурсій Чернівці-Прип’ять Андрій СІНКЕВИЧ.
Андрій каже, що екскурсії у Прип’ять дозволені у березні, квітні та восени чи взимку, коли не дуже тепло. Окрім вищезгаданих місць, група відвідала Обвідний канал, оглядовий майданчик об’єкту "Укриття", оглядали місто Прип’ять: готель "Полісся", школу, лікарню, головну площу міста, об’єкт "Чорнобиль-2" ...
-Треба вдягатися так, щоби тіло було максимально закрите. Екскурсії дозволені тільки для повнолітніх. Головне, щоби людина не мала онкохвороб. І вагітних я би з собою не брав, бо це велика відповідальність. Кожному надається страховка. У зоні катастрофи пересуваємося як пішки, так і машиною. Все безпечно. Там ви отримаєте не більший рівень радіації, ніж при флюорографії, - запевняє Андрій.
Вартість такої поїздки - приблизно 1500 гривень. Перебуваня у зоні АЕС - від 10.00 до 19.00. На наступну поїздку у вересні вже набрали повну групу. Більшість охочих - дівчата.
Сергій каже, що про поїздку ніколи не шкодував, збирається туди ще раз.
-В Чернівцях я повторно пройшов повний огляд - здоров’я в нормі. Одяг викинув, від гріха подалі. Жодної хвилини не шкодував про цю поїздку. Кожен має побачити наслідки наймасштабнішої в світі катастрофи. Інакше - ви нічого не зрозумієте. Фільми, статті і фото не передають все. Хочу ще побувати там восени. Кажуть, тоді нема жодного листочка, все мертве.
Діана ВАТАМАН
21-05-2016, 09:36
0
4 490