Чернівчанка Лариса Кубасова-Гасанова створила навколо свого будинку райський куток. Жінці вже за 70, але виглядає вона значно молодше і дуже енергійна. В її саду є практично все: інжир, фініки, ківі, гранат, оливки, барбарис, папая, ананаси, різні види пальм та кактусів та інші рідкісні рослини.
"В усьому допомагає чоловік"-Я філолог, колишній вчитель російської мови та літератури, музики та співів. Проте моє захоплення квітами та рослинами тягнеться ще з дитинства. Батьки мої – геологи, об’їздили весь Союз. Де би ми не жили, я завжди намагалася відшукати щось незвичайне. Годинами лазила лісами, скелями, тундрою, щоби принести додому якусь рідкісну, унікальну рослину, - каже пані Лариса. - Ми жили й на Уралі, там дуже сильні морози, тож ніхто не вирощував плодові дерева. Та тато літаком привозив саджанці, а ми за ними доглядали. Тамтешні люди бачили, що нам вдається вирощувати дерева, то й собі бралися за цю ж справу. Пізніше, у Казахстані, де цілковитий степ і неможливо що-небудь саджати, ми поряд із нашим експедиційним будиночком викопали нішу, принесли намул, посадили перші саджанці, які я привозила із Саратова. Якось нам довелося терміново встановлювати огорожу від віслюків та верблюдів, які божеволіли від побаченої зелені. Тож оця любов до природи залишилася, - з посмішкою згадує господиня.
У Чернівцях же для родини пані Лариси все почалося з однієї ландшафтної гірки, яку вони з чоловіком зробили для душі.
-Мій чоловік Імран зробив для мене цю гірку, - показує жінка рукою на дуже охайний ландшафт, прикрашений цікавими рослинами. - З часом ми почали займатися цим усерйоз. До нас почали звертатися люди, просити поради.
Цікаві рослини подружжя привозить із усіх куточків світу, де вдалося побувати.
-Завдяки своїй доньці, яка живе у Женеві, я маю можливість подородувати. Із кожної країни я обов`язково щось везу. Гуяючи біля річки в Женеві я помітила, що хтось викинув кісточки пальм, і вони проросли. Я не втрималась, і забрала їх. Зараз вони дуже добре зимують у нас. У мене є малинове дерево, є полуниця, яка дає плоди весь рік. Наразі у мене також п’ять видів інжиру, але буде більше. Також в мене є гранатове дерево і гранатовий кущ. Фрукти їстівні. Ще я вирощую ліани та китайський лимонник. Пам`ятаю, коли була мала, то завжди шукала з татом у тайзі ліану із засохлими ягодами. Виявляється, заварений чай з ягід лимонника забезпечує 48 годин без сну. Відчуваєш бадьорість, приплив сил та енергії. Ця рослина – імуностимулююча, добра у боротьбі із застудою. Це краще, ніж кава, адже вона не впливає на тиск. Вирощую також лавровий кущ. Ця рослина теж дуже корисна для організму, - розповідає пані Лариса.
"Планую відкрити тут кафе"Пані Лариса зізнається, що на початку вони з чоловіком планували займатися вирощуванням екзотичних рослин для себе. Та люди просили їх, щоб вони їм щось продали.
-Я не беру за це великі гроші. Мені приємно, що люди приходять саме до мене за якоюсь рослиною, а не замовляють через інтернет. Часто я дарую щось, таким чином звільняючи собі місце для чогось нового. В пані Лариси замовляють рослини практично з усіх регіонів України через інтернет. Часто вона обмінюється з іншими садівниками.
-Я хочу ще більше чогось незвичного, такого, чого ні у кого ще нема! Спочатку плануємо зробити теплицю, щоби мати можливість вирощувати рослини, які звикли до спеки. У майбутньому мрію тут відкрити якесь еко-кафе, де люди пили би тільки чай, каву, та їли солодощі. Часто люди просять дозволу погуляти по моєму саду, звідси і ідея виникла. Хочу ділитися своїм райським куточком з іншими. Це мене надихає і додає сил.
Діана ВАТАМАН
23-04-2016, 19:45
0
11 297