Чернівчанин Василь Мустеца – випускник історичного факультутету ЧНУ, зараз перебуває в зоні АТО. На основі архівних документів СБУ він описав життєвий та бойовий шлях провідника Кіцманського районного проводу ОУН Василя Кантеміра (підпільні псевдо "Остап", "Деркач", "Денис"), якому присудили 25 років таборів. Частину коштів від продажу книги направлені на потреби військових.
– Книга вийшла у видавництві "Літопис УПА" завдяки канадському подружжю Любові та Роману Гавадзинам, – розповів Василь Мустеца. – До речі, пані Люба родом із Буковини. Книга базується на архівних документах радянських репресивних органів. Я намагався якомога точніше дотримуватися фактів, співставляючи дані з різних джерел. Докладно подав описи акцій, які здійснювали повстанці. Таким чином вдалося розвінчати кілька радянських міфів про діяльність ОУН-УПА на Буковині. Головне в книзі – історія людських доль післявоєнного періоду, зразки непохитної відданості, а також важкої зради. Описав нелегкі повстанські будні, особливості підпільної роботи та агітації. В останньому бою Василя Кантеміра в селі Мамаївці 8 березня 1948 року загинули районний провідник Садгірського району Костянтин Майданський ("Юрась") з Рогізни, кущовий Георгій Федоряк ("Борець") з Борівців та його охоронець Іван Шупеня ("Мирон") з Шишківців.
Але на Буковині їх пам’ять не вшановується. Шкода, що імені жодного зі згаданих у книзі повстанців немає в назвах чернівецьких вулиць навіть після проведення так званої "декомунізації", немає їх і в назвах вулиць райцентрів і сіл. Сподіваюся, що книга стане в пригоді сільським вчителям історії, які на прикладі реальних подій і доль буковинців прищеплюватимуть дітям любов до України.
Книгу можна також прочитати в електронному варіанті. Матеріал про відомого буковинського провідника ОУН можна прочитати у номері "МБ" від 15-16 січня 2016 року.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
15-01-2016, 13:33
0
2 282