RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » блоги » блог Ярослава Волощука » Чернівці – маленький Париж чи велике село? Блог Ярослава Волощука

Чернівці – маленький Париж чи велике село? Блог Ярослава Волощука

Як тільки не називають деякі чернівчани наше місто. І маленький Париж, і маленький Відень. Однак те, що ми спостерігаємо у ньому, поступово перетворює його на велике село.

Саме тому днями відбувся круглий стіл-дискусія з питань збереження архітектурної та культурної спадщини.



Іноді градус реплік на виступах набував там такого накалу, що був гідний телевізійного ток-шоу. Адже погодьмося, питання збереження нашої автентичності, архітектури та культури – то не лише питання фахівців із архітектури та чиновників, а й усіх нас, як кажуть, пересічних мешканців.

Уже в першому виступі головна архітектора міста Наталя Хілько презентувала тезу про доступність інформації для всіх завдяки новій сторінці на геопорталі "Архітектурна спадщина в один клік", а також закликала до спільної роботи з розробки місцевої дорожньої карти про напрямки роботи архітектурної спільноти та напрацювання у бажанні зберегти історичне лице міста.

Молодий фахівець із сусідньої Сучави (Румунія) Юлія Косовану поділилась досвідом "Збереження історичної спадщини на території Південної Буковини", а саме закцентувала увагу на прикладі відновлення у новій функції занедбаної станції з виробництва води у Сучаві та перетворення її на сучасний громадський культурно-мистецький центр. Фотофіксація цього процесу довела, що при спільних зусиллях влади, громадськості навіть із вельми непривабливого об’єкта можна створити сучасний модерновий багатофункціональний простір.

Конструктивним та конкретним був виступ єдиного в Чернівцях доктора архітектури, в.о. завкафедри архітектури та збереження об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, професора ЧНУ Ірини Коротун. Вона визначила три головні проблеми на шляху не стільки охорони, а все ж збереження історико-архітектурної спадщини, де метою є не охорона об’єктів, а активне ставлення до наших надбань.

"Наша мета – не дивитися, як старіє і вмирає історична забудова, а рятувати її від руйнації, тобто зберігати", – зауважила.

Першопричиною не вельми привабливого та навіть загрозливого зовнішнього стану будівель є певна багатоваріантність власників майна (державна, обласна, міська, приватна власність) та недотримання визначеного урядом "Порядку участі в організації та фінансуванні ремонту приватизованих житлових будинків та колишніх власників". Адже під час передачі будівлі, що експлуатується 40 і більше років, перший ремонт мав бути 100-відсотково профінансований колишнім власником, тобто державою.

Держава ж майже банкрут, більшість населення – жебраки – от і виходить, що фінансувати такі важливі роботи немає кому.

Друга важлива проблема – відсутність кваліфікованих кадрів як на стадії розробки проєктної документації реставраційних робіт так і їх подальшого виконання. Навчальний та науковий потенціал міста дозволяє вирішити цю проблему, але для цього потрібно поєднання зусиль міносвіти, місцевої влади та фахівців навчальних закладів.

Третя проблема – фінанси. На думку пані Ірини, лише із пожвавленням виробництва, у міста буде можливість відновити свій колишній шарм.

Жваве зацікавлення авдиторії викликав виступ гостя із Тернополя Юрія Вербовецького про їх досвід проєктування та відновлення об’єктів культурної спадщини. Там обласна влада зуміла віднайти американські фонди, що фінансують реставрацію та відновлення за програмою "Замки Тернопілля", до якої ввійшли більше 20 будівель та комплексів. Збараж, Чортків, Бучач та інші міста та селища отримали можливість для відновлення своєї туристичної привабливості та збереження безцінних зразків архітектури фортифікаційного та палацового будівництва.

Вельми емоційним був виступ пані Лариси Вандюк, яка презентувала свою так і не завершену кандидатську, в якій із науковою скрупульозністю та виваженістю розглядаються конкретні проблеми з відновлення історичних кварталів міста, а також можливості пожвавлення внутрішньо квартальних просторів, які наразі перебувають у вельми хаотичному та депресивному стані.

Останнім був виступ начальника відділу охорони культурної спадщини міськради Олени Пушкової. Розпочала вона його із посиланням на велику кількість цитат різного роду дивних. Енгельса та Леніна щоправда не цитувала, але "корифея" архітектури секретаря міськради Продана таки згадала. На що Наталія Хілько навіть покинула залу. Така велика кількість чужих цитат пояснюється, мабуть, відсутністю власної думки та позиції. Адже на такій посаді можна самій пропонувати бачення покращення та оновлення в місті, а не лише "охороняти" його занепад.

Було би чудово, якби в місті після встановлення діагнозу історико-культурній спадщині перейшли до впровадження чіткого протоколу та стандартів.

Ярослав Волощук, асистент кафедри архітектури ЧНУ

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Микола Кобилюк
29-12-2019, 15:06
Коментарів 0 Переглядів 6 139

Теги -
У Чернівецькій області переходи громад до ПЦУ відбуваються менш інтенсивно, ніж у сусідніх областях

За попередньою інформацією ДТП з потерпілими.
Блоги
блог Миколи Кобилюка
У світі поки що не придумали іншого способу подолати хворобу Covid-19, як вакцинуватися

Блог Юлії Пацаранюк
27 жовтня відзначають День української писемності та мови

Блог Юлії Леськової
Не дарма наш народ придумав: "Гни дерево, поки молоде, вчи дітей, поки малі"

блог Марини Корпан
Просять допомоги, попри лютий мороз

блог Валерії Чорней
Колись люди навіть билися шляхетно

блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році

блог Катерини Ганц
Про нові "модні" тенденції нічних клубів

блог Ліни Нагірняк / Фото
Те, на чому спекулюють у нас, у Тернополі - успішно працює

блог Лесі Токарюк
До мене звернувся знайомий військовий хірург із Чернівців, який перебуває у зоні АТО

блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою

блог Оксани Драчковської
Треба підтримувати одне одного, а не дерти сім шкур з ближнього

блог Юлії Боднарюк
Не заважайте тим, хто малює безкоштовні картини

блог Ігоря Довганя
Свято, але не для всіх

блог Михайла Салітри
Блог Михайла Салітри

блог Олександра Мостіпаки
Про головні події Чернівців та Буковини за останній тиждень

блог Галини Олійник
У центрі міста майже ніде сховатися від сонця

блог Марини Карасьової
Таку систему боротьби з корупцією у медицині придумав… міністр

блог Людмили Осадчук
Почали з того, що окремо збирали органічне сміття і все інше.
блог Ірини Григоращук
Жити "за блатом" звикли ще з радянських часів
блог Віталія Олійника
Рідні вперше побачили у військовій формі
блог Анни Мячиної
Погляд збоку на засідання Чернівецької міської ради
блог Христі Венгринюк
Отак воно і було: відбув пристрій нічного бачення рік в АТО, переходить далі...
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.