Сотні фасадів будинків у Чернівцях, зокрема в центральній частині, розмальовані малюнками-графіті та різними написами, часто з нецензурною лексикою. Місту завдано шкоди на тисячі гривень. Та ніхто не може впоратися з горе-художниками. Поки що жодного "графітника" не впіймали й не оштрафували. Відповідальність за розписані стіни будинків поклали на балансоутримувачів – ЖРЕПи, ОСББ та орендарів. Вони за власні кошти замальовують чиюсь мазанину. Хоча знищити графічні малюнки та написи дуже важко.
– Недавно гарно пофарбували фасад свого будинку. А буквально через кілька днів його розмалювали чорною фарбою. Коли я це вранці побачила, ледь не заплакала, – зізналася мешканка вулиці Героїв Майдану Ірина Миколаївна. – Це ж як треба не цінувати людську працю, щоб таке зробити?
На площі Пресвятої Марії, яку неодноразово нищили, з усіх боків обписана надбудова над Турецькою криницею з дорогого білого мармуру."Автографи" залишили і на поручнях та мармурових лавицях, що встановлені на сходових майданчиках.
– Я живу поблизу, то бачу, що тут робиться, особливо вечорами. Збираються компанії молодих людей, кричать, випивають. Майже щодня щось ламають, розписують усе, що потрапляє на очі. Роблю їм зауваження, а вони: "Діду, ви не розумієте, це мистецтво". "Та яке це мистецтво! Це справжнє варварство", – кажу їм, а вони сміються, – розповів 77-річний Леонід Степанович. – Гадаю, треба оштрафувати хоча би кількох таких писак, щоби була наука для інших.
– Графіті потрібно легалізувати, як це вже зробили в інших містах. Треба виділити спеціальне місце, де любителі малювати могли би реалізувати свої здібності, – пропонує Максим, студент ЧНУ, який займається графіті. – Якщо намалювати щось на житловому будинку або історичній споруді, що є пам’яткою архітектури, – це хуліганство, і за нього потрібно карати. Та якщо графіті прикрашає зовнішній вигляд старої облізлої будівлі – це мистецтво, яке треба підтримувати.
У Тернополі відкрили поки що єдину в Україні школу графіті, де підлітків навчають майстерності вуличного живопису, виділили місце для практичних занять. У Києві картини "графітників" прикрашають промзону біля Байкового кладовища. У Харкові розмалювали стіни багатоповерхівок, на яких зобразили персонажів із книг та фільмів, знятих за творами класиків, інших відомих героїв.
Згідно статті Кримінального кодексу України, вандалізм, тобто осквернення, пошкодження або руйнування будівель та інших споруд, караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до трьохсот годин, виправними роботами до двох років, обмеженням або позбавленням волі до трьох років.
7-02-2022, 12:46
0
2 755