У магазині літня жінка набирає в поліетиленові мішечки яблука, картоплю, моркву. "Пані, а ви знаєте, що за кожен такий мішечок вам доведеться заплатити по три гривні", – попереджає продавчиня. "А це відколи таке ввели? Раніше ці пакети були безкоштовні", – дивується жінка. "В Україні вийшов закон про заборону поліетиленових пакетів. Тепер за них треба платити. Якщо я дам вам безплатно, то мене можуть оштрафувати на кілька тисяч гривень", – пояснює продавчиня. "Оце придумали, – обурюється жінка. – А в що тоді набирати овочі, фрукти?"
– Я пошила торбинки зі старого простирадла. Тепер беру із собою, коли йду до магазину. Їх можна прати і використовувати багато разів, – долучається до розмови молода жінка у білій шапочці. – Такі мішечки можна пошити з будь-яких старих речей: футболки, светра, рушників, постільної білизни. Якщо немає швейної машинки, то можна зшити руками. Це неважко. Тканинні мішечки набагато міцніші й надійніші за поліетиленові пакети, та й прослужать довше. Зберігаю у них різні крупи, борошно. Зберігати продукти в поліетиленових мішечках взагалі не можна, бо вони швидко псуються. Особливо небезпечно розігрівати напівфабрикати в упаковці, що деякі люди часто роблять. Тому я підтримую заборону пластику та поліетилену.
– А я знайшов у кладовці дві "авоськи", які були популярними колись. Зараз ходжу з ними в магазин. І зручно, й екологічно, – хвалиться чоловік років 70-ти. – Раніше поліетиленових пакетів взагалі не було, і люди якось обходилися без них. Тому ніякої біди немає.
У супермаркеті мені запропонували екологічний пакет за десять гривень. А ще я придбала модну екосумку з лляної тканини, якою зможу користуватися багато разів. Вона дуже міцна, легко переться. Моя знайома Ніна використовує для магазинних покупок цупкі паперові пакети, які витримують до 5-7 кілограмів. Якщо до них ставитися турботливо, а не одразу викидати в сміття, то вони прослужать довго.
Отож варіантів заміни поліетиленових мішків та пакетів є безліч.
За даними міністерства екології, для побутових потреб кожен українець використовує щороку майже пів тисячі поліетиленових пакетів. У країнах ЄС цей показник вп’ֹятеро нижчий. Із 40 тисяч тонн пластику в Україні на переробку йде лише шість відсотків. В Європі рівень утилізації сміття складає 70 відсотків. У природі поліетилен розкладається понад двісті років, а пластик – майже 450 років.
Наразі понад 30 країн повністю відмовилися від поліетиленових пакетів, зокрема Франція, Монголія, Індія, Марокко, Панама. А 53 країни ввели часткове обмеження або накладають податок. Серед них: Китай, Греція, Болгарія, Румунія, Італія, Ізраїль, Естонія.
24-12-2021, 12:20
0
2 406