На Трійцю оселю прийнято прикрашати гілками дерев – липи, дуба, клена, ясена, травами та квітами. Та, намагаючись прикрасити свої помешкання, чернівчани щороку обламують десятки дерев. Особливо дістається липам.
Найбільше страждають зелені насадження у парках і на околицях.
– Як можна завдавати стільки шкоди довкіллю, – обурюється чернівчанин Олексій Вікторович. – Я живу біля парку "Жовтневий". Щороку бачу, як на Трійцю безжалісно нищать дерева. На мої зауваження ніхто не реагує. Дехто виправдовується, мовляв, така народна традиція. Але якщо кожна сім’я зірве хоча би 10 гілок, то скільки дерев знищать! Після свят біля контейнерів валяються гори засохлого гілля.
– На Зелені свята ламають липи, що ростуть на території школи № 28 на Гравітоні, гілки буквально здирають із корою. Гуляла тут вечорами з внучкою, то бачила. У мене аж серце заболіло від такої дикості , – скаржиться Вікторія Гаврилець. – Кажу: "У цій школі навчаються ваші діти та внуки, а ви таке виробляєте". Гадаєте, послухали? Ні. Традиції традиціями, але навіщо нищити дерева? У місті їх і так небагато.
– Я не радила би чернівчанам ламати гілки дерев, які ростуть на території міста, особливо на вулицях, і приносити їх додому. Вони дуже забруднені викидами, тому можуть завдати шкоди здоров’ю, – говорить Алла Хомутовська, інженерка міського тресту зеленого господарства. – Гілки потрібно ламати у лісі, при цьому обережно зрізати їх ножем. Однієї-двох буде достатньо для оселі. Не варто брати їх оберемками, а коли засохнуть – викидати. Краще використати для прикрашання житла трави і польові квіти, хоча теж у невеликій кількості. Якщо під час ламання гілок липи пошкодити 30 відсотків кори, дерево засохне. Щоби виросло нове, потрібні роки.
Священники також наголошують, що на Трійцю не варто нищити природу.
– Із давніх-давен збереглася традиція наводити до свят порядок у своїх оселях, прикрашати їх зеленими гілками. Але для цього не обов’язково ламати цілі оберемки. Достатньо навіть кілька листочків або квіточок, пучечок зеленої трави. Бо чи можна любити Бога і не любити те, що він створив, – каже отець Валерій Сиротюк. – Свято Трійці – це насамперед молитва, сповідь, покаяння. І не варто заради святкування нищити природу.
Надія БУДНА
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
7-06-2020, 13:35
0
2 634