Намагаючись прикрасити помешкання на Трійцю, чернівчани щороку обламують сотні дерев у парках і на околицях. Особливо дістається липам.
– Я проживаю біля парку "Жовтневий". Отож бачу, як на Зелені свята люди безжалісно ламають дерева, – обурюється Олексій Федорович. – На мої зауваження, що так чинити не слід, ніхто не реагує. Дехто виправдовується, мовляв, така народна традиція. Мешканці прикрашають не лише свої квартири, а й поверхи, навіть під’їзди. Та якщо кожна сім’я зірве хоча би дві-три гілки, то скільки дерев знищать! Після свят біля контейнерів валяються купи засохлого гілля.
– Дехто тягне цілі оберемки зламаних гілок, – розповіла мешканка Гравітону Олеся. – Не шкодують навіть лип на території школи №28, де навчаються їхні діти. Якось гуляла тут із донечкою пізно ввечері, бачу літній чоловік вириває липові гілки просто з корою. Кажу йому: "Що ви робите?" А він мені: "Нічого з деревом не станеться. Треба чимось на Зелені свята замаяти квартиру. Так завжди робили мої батьки, і я дотримуюсь цієї традиції" … Деякі дерева після свята починають всихати. Коли дивлюся на них, плакати хочеться. Як люди не можуть зрозуміти, що варварськи нищать природу?
– Я не радила би чернівчанам ламати гілки дерев, які ростуть на території міста, особливо на вулицях, і приносити їх додому. Вони дуже забруднені викидами транспорту, тому можуть завдати шкоди здоров’ю, – говорить інженерка міського тресту зеленого господарства Алла Хомутовська. – Гілки потрібно ламати у лісі, при цьому обережно зрізати їх ножем. Однієї-двох буде цілком достатньо для оселі. Не варто брати їх оберемками, а коли засохнуть – викидати на смітник. Краще використати для прикрашання житла трави і польові квіти, хоча теж у невеликій кількості. Якщо під час ламання гілок липи пошкодити 30 відсотків кори, дерево засохне. Щоби виросло нове – потрібні роки. Це саме стосується й інших дерев.
Священники також наголошують на тому, що на Святу Трійцю заради традицій не варто нищити природу.
– Зелені свята існують не для того, щоби наламати гілок із дерев, нарвати трави та квітів, прикрасити своє помешкання і сісти за святковий стіл пригощатися. Це насамперед молитва, сповідь, покаяння, тому треба йти до церкви, – вважає отець Володимир Плішка. – Із давніх-давен збереглася традиція наводити до свят порядок в оселях, прикрашати їх зеленню. Для цього достатньо навіть кілька листочків або квіточок, пучечок трави. Ми не заперечуємо, що домівки треба замаїти на Зелені свята, але треба знати міру. Заради одного дня завдавати шкоди довкіллю не варто.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
15-06-2019, 14:18
0
4 882