RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

У жовтні цього року у зв’язку із реформою держслужби в Україні скасували атестацію чиновників на знання української мови. Тепер тому, хто має намір посісти крісло держслужбовця, достатньо тільки засвідчити копії документів, "що підтверджують рівень вільного володіння державною мовою". Комісії, які приймали такі іспити, наказом від 25 жовтня розформували.

"Нарешті! – полегшено зітхнули кандидати у чиновники, які в дипломах не мають відмінної оцінки (відмінники платили тільки 35 грн за виготовлення сертифіката). – Зекономили по 900 гривень". Приблизно стільки вартувало скласти іспит та отримати відповідний сертифікат. Справді, матеріальне становище у людей нині не найкраще. Та й складання цього іспиту, хоч проводилося за всіма стандартами, мало дещо демократичний характер, бо для жителів Західної України, наприклад, володіння українською мовою як пріоритетною охоплює понад 80% населення. Однак говорити українською розмовною – далеко не означає знати мову досконало, особливу ту, якою послуговується офіційно-ділова сфера. Зрештою, складання цього іспиту дисциплінувало і виводило знання мови на особливий щабель. А це, погодьтеся, важливо! Тим паче таким способом стимулювання до вивчення мови послуговується не одна європейська країна.

Але навіщо перебільшувати, кажуть скептики. Мову ж знають! ЗНО ж склали! А що ж у нас із ЗНО? З української мови та літератури його в Україні не склало 16% осіб (а це 53 тисячі). За даними Українського центру оцінювання якості освіти, загалом найгірше ЗНО-2019 склали учні із Закарпатської, Рівненської та Чернівецької областей. Десь якось вичитала після оприлюднення результатів: така неуспішність виникла через те, що вперше цього року ЗНО складали студенти закладів професійно-технічної освіти. Мабуть, трохи образливо для них. Хоча, як це впливає на, наприклад, загальну картину володіння мовою на належному рівні? Відверто – пишатися нема чим все одно. Можна виправдовувати ситуацію прикордонним районуванням. До слова, цього року вперше 555 осіб із Чернівецької області, які складали ЗНО, змогли скористатися адаптивним порогом (так зване "розумне пристосування процедури переведення тестових балів з української мови і літератури для осіб, які здобули середню освіту мовою, що не належить до слов’янської групи). Толерантно? Авжеж. Але ж державна мова в Україні, за 10 статтею Конституції, одна. І, як на мене, знати її належно – обов’язок кожного.

А тим часом, готуючись до ЗНО-2020, констатую факт: української мови в одинадцятикласників – 2 уроки на тиждень (за згоди дирекції, можливі ще факультативи). А фізики – чотири (включно з астрономією). Нічого не маю проти науки всіх наук, але наразі українська – обов’язковий предмет для складання і вступу у виші; фізику ж обирає значно менше учнів.

Студенти перших курсів ВНЗ здебільшого мають одну пару з української мови за професійним спрямуванням на тиждень, вивчаючи її впродовж одного семестру. А в деяких вишах Чернівців цю дисципліну взагалі зарахували до категорії дисциплін за вибором, і цьогоріч її не обрав жоден першокурсник! За рекомендацією наставників чи за власними переконаннями – невідомо, однак факт доволі промовистий, з якого боку не аналізуй. І це у період адаптації до нового правопису та набуття чинності довгостраждального Закону про мову…
«Мову і так знають. ЗНО ж склали!». Блог Юлії Пацаранюк

9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Ми, як і щороку, напишемо диктант національної єдності і потішимося (хочеться вірити), як мало помилок зробили. У навчальних закладах відбудуться тематичні свята, усі вдягнуться у вишиванки і співатимуть про "калинову і солов’їну"… А наступного дня все залишиться, як і було, бо ж "мова не нагодує…"
Редактор: Юлія Пацаранюк
7-11-2019, 14:06
Коментарів 0 Переглядів 3 099

Теги -
Блоги
Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році

блог Миколи Кобилюка
У світі поки що не придумали іншого способу подолати хворобу Covid-19, як вакцинуватися

Блог Юлії Пацаранюк
Добігає кінця 2024 рік. Когось він потішив, інших засмутив, але більшість із нас він тримав у напрузі, випробовував на стійкість, давав приводи ставати сильнішими.

Блог Юлії Леськової
Не дарма наш народ придумав: "Гни дерево, поки молоде, вчи дітей, поки малі"

блог Марини Корпан
Просять допомоги, попри лютий мороз

блог Валерії Чорней
Колись люди навіть билися шляхетно

блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році

блог Катерини Ганц
Про нові "модні" тенденції нічних клубів

блог Ліни Нагірняк / Фото
Те, на чому спекулюють у нас, у Тернополі - успішно працює

блог Лесі Токарюк
До мене звернувся знайомий військовий хірург із Чернівців, який перебуває у зоні АТО

блог Ярослава Волощука
Прийдешній рік ознаменувався історичною подією для нашої держави – у ніч із 31-го грудня на 1-е січня призупинено прокачку російського (сибірського) газу по газотранспортній системі України до Європи.

блог Оксани Драчковської
Треба підтримувати одне одного, а не дерти сім шкур з ближнього

блог Юлії Боднарюк
Не заважайте тим, хто малює безкоштовні картини

блог Ігоря Довганя
Свято, але не для всіх

блог Михайла Салітри
Блог Михайла Салітри

блог Олександра Мостіпаки
Про головні події Чернівців та Буковини за останній тиждень

блог Галини Олійник
У центрі міста майже ніде сховатися від сонця

блог Марини Карасьової
Таку систему боротьби з корупцією у медицині придумав… міністр

блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
блог Ірини Григоращук
Жити "за блатом" звикли ще з радянських часів
блог Віталія Олійника
Рідні вперше побачили у військовій формі
блог Анни Мячиної
Погляд збоку на засідання Чернівецької міської ради
блог Христі Венгринюк
Отак воно і було: відбув пристрій нічного бачення рік в АТО, переходить далі...
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.