Багаторазовий папір від "Xerox"
Відома компанія "Xerox" представила нову розробку – багаторазовий папір, який можна використовувати у принтерах повторно. Винахідники виходили з того, що багато текстів – електронні листи і чернетки та інші папери – рідко читаються більше одного-двох разів, і за кілька годин після друку їх викидають. Новий папір може "тримати" зображення до 16 годин, після чого текст зникає. Основним елементом паперу є фотохромна підкладка, яка змінює свій колір під впливом природного ультрафіолетового випромінювання. Таким чином чорний текст блідне і зникає, а папір можна використовувати знову.
Використовувати цей папір для друку зможуть звичайні бюджетні принтери "Xerox". Нова технологія дозволяє друкувати з роздільною здатністю 1200 крапок на дюйм. Дослідники зараз працюють над збереженням змісту тексту, щоби можна було відновити надруковане, просто нагрівши листок. Про ціну багаторазового паперу наразі не повідомляється.
Добу збільшать до 25 годин
У ХХІІІ столітті доба матиме 25 годин. Таке рішення має намір ухвалити Міжнародний союз електрозв’язку. Необхідність зміни полягає у тому, що швидкість обертання Землі не становить рівно 24 години, а трохи змінюється, залежно від впливу Місяця, атмосферних явищ і процесів у середині планети. Про непостійність тривалості доби знали ще у ХІХ ст, але точний вимір став можливий лише після винаходу 1949 року атомного годинника. 1972 року було ухвалено рішення додавати високосну секунду, що робилося відтоді 23 рази. Спочатку це робили через кожні два роки, потім була перерва на сім років до 2005-го.
На думку вчених, потепління клімату сприятиме уповільненню обертання Землі та збільшенню тривалості доби. Часта корекція часу, навіть на секунду, створює чимало незручностей для телекомунікаційних компаній і може викликати порушення роботи електронних приладів. Тому фахівці пропонують не додавати по одній секунді, а дочекатися, коли набіжить ціла година і збільшити добу до 25 годин. Станеться це десь у ХХІІІ столітті.
Світлові діоди замінять лампи розжарювання
Професор Каліфорнійського університету США Сюдзі Накамура отримав "Премію тисячоліття" за відкриття світлових діодів, що випромінюють яскраво-голубе, зелене і біле світло, а також голубий лазер. Ці винаходи широко використовуються у багатьох сучасних пристроях і сферах людської діяльності. Світлові діоди можуть служити значно довше, ніж звичайні лампи розжарювання, і споживають менше енергії. За словами голови журі комітету "Премія тисячоліття", досягнення Накамури можна порівняти з винаходом Томаса Едісона.
Замість батарейок – мікроскопічні дизелі
Акумуляторні батареї мікроскопічних літальних апаратів, польових датчиків, плеєрів, ноутбуків і навіть іграшок можуть замінити маленькі моделі дизельних двигунів розміром у кілька міліметрів.
Рідкі вуглеводні (бензин і солярка) містять у 100 разів більше енергії на одиницю ваги, ніж іонно-літієві батареї, та у 300 разів більше, ніж нікеле-кадмієві. Уже не один рік вчені у Європі та США працюють над мікроскопічними двигунами, які би працювали на вуглеводнях і приводили у рух крихітні генератори. Група британських учених вважає, що для цього найкраще підійдуть дизелі. Науковці спроектували двигун з камерою згоряння об’ємом один кубічний міліметр. Усі його деталі пласкі, поршні – крихітні пластинки, закриті згори і знизу пласкими кришками. Працюватиме дизель не на солярці, а на метанолових сумішах, які самостійно спалахують від стискування. Двигун планується розміром 5х15х3 міліметри і потужністю 11,2 вата, за частоти обертання колінвалу 50 тисяч обертів на хвилину. Таку крихітку можна буде використовувати навіть в іграшках.
Вчені підрахували, що навіть за скромного коефіцієнта корисної дії 10% ці двигуни зможуть збільшити час роботи мініатюрної техніки щонайменше у 20 разів, порівняно з батареями тієї ж ваги.