Сесія Путильської райради звернулася до голови Верховної Ради та мінагрополітики з пропозицією встановити доплату до ціни на сільгосппродукцію, вироблену в гірських умовах, яка реалізується державі, запровадити спеціальний режим оподаткування для господарств усіх форм власності, які
функціонують у гірській зоні, та додати виробникам у гірській місцевості до зарплати 25% надбавки.
Змусила депутатів ухвалити таке звернення ситуація у сільському господарстві цього гірського району. Як стверджують місцеві аграрники, на виробництві негативно позначаються чималі витрати на завезення концентрованих кормів, відсутність грошей на придбання племінного молодняка худоби й овець. Чималих збитків зазнають господарства у зв’язку з вигоном та транспортуванням тварин на полонини.
– Це звернення віддзеркалює ті проблеми, які нині характерні для нашого регіону, – повідомив "МБ" сільський голова Розтоків Василь Матіос. – Інша річ, чи до нього дослухаються в Києві. А чинний закон про статус гірських населених пунктів майже не виконується, за винятком хіба що доплат 25% до зарплати тим, хто працює у різних держустановах й організаціях. А ще у горах ширяться чутки, що новий уряд взагалі виступає проти будь-яких пільг горянам.
Ці ж проблеми характерні й для частини гірського населення, яке проживає у Вижницькому і Сторожинецькому районах.
– Крім працюючих, 20% надбавки до пенсії отримують і пенсіонери, – розповідає сільський голова Долішнього Шепота, Лопушної і Лекечі, що на Вижниччині, Юрій Жебчук. – Зважаючи на статус, а села розташовані на висоті 850 метрів над рівнем моря, ми мали б отримувати відповідні кошти з держбюджету на ремонт закладів соціально-культурної сфери, натомість змушені вишукувати власні кошти. Майже усі колишні колгоспники, які отримали паї – сінокоси на верхів’ях, змушені відмовитися від них через поганий травостій. Щоби була віддача від сінокосів, потрібні міндобрива, на придбання яких немає грошей. А значить, люди незабаром не в змозі будуть утримувати худобу. До того ж у гори доводиться завозити буквально все. А з шести статей закону про статус гірських районів фактично виконується лише одна.
В області мають статус гірських 64 населені пункти.