
– Такі рослини є зеленим добривом, кормом для бактерій та інших корисних організмів, які живуть у грунті, – каже вона. – Так, гірчиця проростає в землю на глибину до 2,5 метра. За зиму її корінці перегнивають, на їх місці утворюються канали, через які грунт дихає і накопичує вологу. Земля з такими каналами здатна утримувати вчетверо більше води, ніж звичайна. Крім того, рослини-сидерати збагачують грунт органічними речовинами й азотом. Так, вирощування на одній сотці гірчиці рівноцінне внесенню туди 300 кілограмів перегною.
Посіяні зараз гірчицю чи рапс під зиму фахівці радять просто підрізати на глибині 2-3 сантиметри і залишити на грядці. При цьому прекопувати город не потрібно – його своїми корінцями уже розпушили рослини.
Гірчиця, рапс та інші хрестоцвіті рослини також містять ефірні олії, котрі відлякують слимаків та запобігають багатьом хворобам рослин.
Якщо ж хочете додатково підживити землю, сучасні городники радять восени й навесні обробляти землю не традиційним гноєм, а корисними бактеріями. Їх містять спеціальні препарати, котрі по суті є кормом для мікроорганізмів та черв’яків, що живуть у грунті. Ці істоти, у свою чергу, самі створюють добрива. За підрахунками, на одній сотці землі, не отруєній хімією, живе приблизно 200 кілограмів бактерій і стільки ж черв’яків, котрі виробляють понад 500 кілограмів біогумусу за рік.