
У Союзі підводну витяжку хребта започаткували
у Брусниці
– Виникла наша лікарня випадково, – згадує Дмитро Ілліч. – У 60-роках минулого століття тодішній голова місцевого колгоспу Савелій Фесенко надумав викопати для худоби криницю. Копачі наткнулися на восьмиметровий шар мармуру із залізом. Коли пробили його, звідти полилася вода з неприємним запахом. Про це довідався професор медінституту Феодосій Лапшин, який і запропонував відкрити водолікарню. Він відкрив на Буковині понад 80 джерел, 5-6 з яких мають світове значення.
– Чому тут не побудували комплексний санаторій, а звели розпорошені приміщення?
– Причина банальна: кошти на будівництво централізовано ніхто не виділяв. Допомагали колгосп і колишній головний лікар району Петро Фівчук. З обласної психлікарні отримали фінський будиночок на 50 місць. Мені доводилося два дні приймати хворих, а решту часу проводити на будові. Грошей на кошторисну документацію не було, тому обійшлися без неї. На фермі поклали три ванни й туди возили хворих підводами – а це два кілометри. Харчували людей у сільській чайній, доки не збудували власну їдальню. Водночас доводилося вивчати бальнеологію в різних санаторіях, навіть на Кавказ їздив.
– Кажуть, що саме ви вперше в Союзі запровадили метод підводної витяжки хребта.
– Це сталося після того, як побував туристом в Угорщині. Дещо довелося удосконалити. Так, я помітив, що у 35% хворих після процедури знову випадають диски – через те, що вони самотужки йшли до тапчана-лежанки. Щоби цього не було, на "Електронмаші" замовили спеціальний підйомник, який ставить хворого у басейн і "несе" його потім до лежанки.
Охочих "роздерибанити" лікарню вистачає
– Як вам вдалося зберегти водолікарню?
– 1994 року нас хотіли закрити. Півтора місяця лікарня не працювала. Довелося мені ледь не до кожного депутата облради додому ходити й просити, щоби проголосували за функціонування лікарні. Нині я навіть іноді дивуюся, як виживаємо. Скажімо, щоби прохарчувати 220 хворих, на місяць витрачаємо 16 тисяч гривень. Це вдвічі менше, ніж потрібно. Держава ж виділяє гроші лише на оплату праці. Хоча й тут є проблема – кадрова. Якби була належна державна підтримка і нам віддали би чотириповерховий корпус, що рахується за управлінням агропромислового розвитку ОДА, то можна було б у ньому зробити європейський сервіс. Скажімо, німці готові платити по вісім тисяч євро за лікування у нас, але їм потрібні побутові умови. Маємо надію, що МВС України допоможе. Є попередня домовленість, що воно побудує у Брусниці корпус на 100 місць для міліціонерів. Бо охочих "роздерибанити" єдину на Буковині водолікарню вистачає.
Довідка:
Брусницька вода типу "Мацеста" вважається кращою за ту, яку видобувають поблизу Сочі. Це унікальна рідкість, що в одному регіоні є три типи бальнеологічних вод. Перший – сірководнева мінеральна вода високої концентрації "Буковинська Мацеста". Другий – гідрокарбонатно-хлоридно-натрієва мінеральна вода типу "Єсентуки-4". І третій – хлоридно-натрієва мінеральна вода, що є аналогом "Миргородської".
Що лікують у Брусниці
- Захворювання опорно-рухового апарату: остеохондроз, ревматоїдний артрит, остеомієліти, бурсити, спондильоз та ін.
- Захворювання серцево-судинної системи: ішемічна хвороба, гіпертонічна хвороба, гіпотонічна хвороба, ревматизм та ін.
- Захворювання нервової системи: неврози, неврастенії, струс головного мозку, арахноїдіти, менінгіти та ін.
- Гінекологічні захворювання: хронічні запалення матки і придатків, порушення менструальної функції, безплідність.
- Захворювання шкіри: лускатний лишай, нейродерміти, екземи, трофічні виразки.
- Захворювання шлунково-кишкового тракту: виразкова хвороба, гастрити і гастродуоденіти, коліти та ентероколіти, гепатити, холецестити, хронічні панкреатити.