Біблійним сюжетам у лужанській церкві – понад 700 років

---
2 617
0
У скромній культовій споруді в Лужанах, що розташована на неширокій вуличці, вчені-реставратори виявили унікальні фрески, яким немає аналогів в Україні. Малюнки мають і поважний вік: за останніми даними – це ХІІІ століття. Щоправда, навіть у Лужанах мало хто з парафіян знає історію цього старовинного храму.
"Тепер бачимо,
як у княжі часи розписували храм"
– Під час реставраційних робіт 1993-1997 років, – розповідає керівник групи реставраторів Українського регіонального науково-реставраційного інституту "Укрзахідпроектреставрація" Олег Рішняк, – у пронаосі під багатьма шарами забілів і олійним пофарбуванням було відкрито фрески, які датуються ХІV-ХV століттями. На східній стіні бабинця зображено композицію Страшного суду та Юрія Зброєносця, який знаходиться у ніші. На західній стіні пронаосу зображено християнських святих, а також є сцена з життя і мучеництва Ісуса Христа. На північній стіні збереглася композиція вершника і ктиторський напис, який свідчить про те, що боярин молдавського господаря Федір Витольд є ктитором цього храму. Ось на основі напису й було зроблено висновок, що церкву побудував цей вельможа. Але нинішні дослідження та розкриття стінопису в наві храму дають підстави стверджувати, що храм має давніше походження, можливо, навіть з ХІІІ століття. Зрештою, ще не всі композиції відкрито. На південній стіні зображено святих Олену і Костянтина, на західній – сцени христологічного циклу, присвячені життю Христа. До речі, фрески збереглися лише на стінах, бо склепіння під час руйнації впало. Зауважу, що таких фресок, як у цій церкві, в Україні більше немає. Маю на увазі дату походження – ХІІІ-ХІV століття. Скажімо, у Софії Київській фрески датуються ХІ століттям, а у храмі села Лаврів, що на Львівщині, – ХV століттям. Тобто маємо у великому обсязі відтворену іконописну програму того часу. І тепер бачимо, як у княжі часи розписували храм у візантійському стилі.
У церкві й зараз відбуваються Богослужіння
За словами настоятеля церкви Вознесіння Господнього отця Романа Палійчука, реставратори нині розібрали й хори, які ділили малярство на західній стіні, через що неможливо було ні оглядати, ні реставрувати фрески. Передбачається, що реставраційні роботи, які розпочалися у липні цього року, буде завершено 2008 року. До речі, незважаючи на реставрацію, у храмі відбуваються Богослужіння.
Чернівецький історик Михайло Чучко, який досліджував історію церкви Вознесіння Христового у Лужанах, вважає, що, можливо, саме завдяки непоказному вигляду та міцним стінам вдалося цій церкві простояти стільки століть і не бути зруйнованою дощенту, як, наприклад, білокам’яний храм ХІІ століття у Василеві Заставнівського району.
Однак і її, зважаючи на сліди на стінах, не оминули злигодні неспокійної доби, коли територією краю, яка з другої половини ХІV століття входила до складу Молдавського князівства, пройшли хвилі різних завойовників.
Молдавські воєводи, які мали потребу у професійних воїнах, роздавали своїм служилим людям села і землі. Господарем Лужан був боярин Драгомир Вранич, син якого у вересні 1453 року продав тутешню землю панові Витольду. Саме цього боярина і прийнято вважати засновником лужанської церкви – зберігся відповідний напис у лівій частині пронаосу. Щоправда, деякі науковці ще раніше висловлювали припущення, що храм, можливо, збудовано значно раніше, а Витольд, будучи ктитором, міг добудувати церкву. Дилему цю й зуміли розв’язати львівські вчені-реставратори, які віднайшли унікальні фрески, що можуть датуватися ХІІІ століттям.
На реставрацію історичної пам’ятки навесні цього року уряд виділив півмільйона гривень.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують