Існує мода навіть на музичні інструменти. Так, у місті престижним вважається навчити дитину грати на фортепіано. А у селах наймодніший сьогодні – акордеон, який має кращий дизайн і витісняє баян. Клас балалайки, домбри та деяких інших інструментів потроху занепадає.
Серед 18 видів спорту на секціях хлопці переважно обирають футбол і різні види боротьби, дівчата – художню гімнастику. Немає секцій великого тенісу і плавання, бо немає корту, а єдиний у місті басейн для школярів у школі №27 – на ремонті.
Дошкільнята записуються на танці і співи
Якщо вашій дитині виповнилося п’ять, можна шукати гурток чи секцію (з чотирьох років дитину теж запишуть, але якщо вона обдарована і має дозвіл лікаря). Скажімо, в Чернівцях у центрі "Юність Буковини" малюків-дошкільнят у формі гри вчать основ письма, грамоти, іноземної мови та психології. Наймолодші перш за все хочуть співати, танцювати й малювати.
– Співаків сьогодні – тьма, а танці популярні не народні, а сучасні, все це плоди шоу-бізнесу, – каже методист міського управління освіти Галина ПРОКОПИК.
Згодом, у 5-6 класі, відбувається поділ: хлопцям хочеться займатися технікою, дівчатам – шити, плести, створювати дизайн. "Хлопці й досі мріють стати капітанами, пілотами, тому й ідуть до авіамодельного, судномодельного, гуртка основ космонавтики, – розповіла директор Клубу юного техніка "Кварц" Людмила КОМПАНЕВИЧ. – Батьки часом під час виставок бачать макети й дивуються: невже це їхній син зробив? Один батько навіть обурювався, чому це ми вчимо дітей кораблі складати, краще б навчили робити табуретку. Але якщо дитині вдасться макет корабля, табуретку вона точно зробить".
Старшокласники здебільшого займаються у гуртках уже за профілем своєї майбутньої професії. Співаки і танцюристи вступають до училища мистецтв, юні дизайнери – до політехнічних вузів.
Гуртківці отримують документ – свідоцтво про позашкільну освіту. При вступі воно здається разом з атестатом до приймальної комісії. Переможці конкурсів і змагань мають право вступати до вузу відповідного профілю без іспитів, на рівні медалістів.
Ще один стимул – безкоштовний чи пільговий відпочинок. Переможці різних конкурсів мають нагоду відпочити не лише в дитячих таборах області, а й навіть їздять до "Артеку".
– Найбільше талантів – з бідних, багатодітних сімей, – розповів Микола МАГА, головний спеціаліст управління культури ОДА. – Бачу, що діти бідовані, яким завжди в житті чогось не вистачало – чи одягу, чи їжі, – більш наполегливі і частіше перемагають на різноманітних конкурсах. Минулого навчального року вихованці художніх та музичних шкіл області піднімали прапор України у 12 країнах .
У Сокирянах – глечики, а в Садгорі – повітряні змії
– Коли ходиш на ту ж "Калинку" і бачиш скрізь однаковий одяг, хочеться шити самій. Нещодавно пошила собі ексклюзивний піджак з випаленими дірочками, він переміг на міській виставці, – розповіла Катя Бєлова, яка займається в гуртку дизайну одягу.
Таня Мрачковська ходить на гурток естрадного танцю "Караоке" уже дев’ять років. Каже, що це і зарядка добра, і друзів нових знайшла, і всю Україну об’їздила.
Є й "екзотичні" гуртки. У Сокирянах діти ліплять глечики на гончарному крузі. А в Садгорі вчать робити повітряних зміїв та займатися бджолярством.