Стоїмо на широчезних ланах у Погорілівці. Куди не глянь, аж до Дністра – поля в бур’янах, що сягають людині до пояса. Вони вже почорніли і висохли.
– Бачите, до чого догаздувалися, лише перепели гнізда тут в’ють, – кинули нам дві жінки, які на велосипедах поверталися до села.– А колись тут пшениця була, як ліс.
– Приблизно п’ять-шість років у нас не обробляється понад 1000 гектарів землі, – констатує сільський голова Погорілівки Дмитро Дудлей.– Потрібен надійний інвестор, інакше угіддя й далі пустуватимуть. Велику надію маємо на фірму "Мрія Поділля", що в Гусятинському районі Тернопільської області. Керівник цієї фірми пообіцяв, що наступного року орендуватиме у нас землю, що пустує.
Сподівається на підтримку цього інвестора і сільський голова Онута Дмитро Божик, у рідному селі якого обробляється усього 30 гектарів угідь, а 550 вже два роки ніхто не засіває.
– Нині в нашому районі є 12 тисяч гектарів, що пустують, бо нікому обробляти, – каже начальник райуправління агропромислового розвитку РДА Василь Бабич.– Намічено низку заходів, які у перспективі мали би поліпшити ситуацію. Працюємо і з деякими інвесторами, які хотіли би вкласти певні кошти у землеробство.
Щоправда, за даними радника голови райради Юрія Косара, ця цифра значно більша.
– У Заставнівському районі є 36,6 тисячі гектарів ріллі, з яких під паями перебуває 27,6 тисячі. А обробляється усього 3200 гектарів чотирма господарствами, – розповідає Юрій Косар, який свого часу очолював райагроуправління. – Оце й усі колективні господарства з колишніх 34-х. Ще два роки тому дочірнє підприємство "Райс Буковина" обробляло понад 2000 гектарів землі. В інших селах частину землі обробляють господарства з Валяви та Мамаївців Кіцманського району, які взяли тут угіддя в оренду. Цукровий комбінат "Хрещатик" взявся обробляти тисячу гектарів землі у Бабині.
Точну цифру, скільки ж земель в області пустують, ніхто з аграрників краю не називає. Не тому, що не хоче, а тому, що її важко визначити. За даними Головного управління сільського господарства і продовольства ОДА, в області налічується 330 тисяч гектарів ріллі, 200 з яких перебувають у населення, а решта належить колективним агроформуванням. Розпайовані угіддя, як правило, нікому обробляти, бо значна частина працездатного населення виїхала за кордон на заробітки, а, крім цього, приватнику нічим їх обробляти. Оранка, культивація, насіння, пальне коштують дорого.
За словами начальника Головного управління земельних ресурсів в області Григорія Ямнюка, нині пустують 20 тисяч гектарів ріллі.
За неофіційними даними, в області ніхто не обробляє 50-60 тисяч гектарів землі. Приміром, у Кіцманському районі – 7000, Кельменецькому – 9000. І щороку кількість пустирів зростає.
Коментар
Михайло Денисюк, директор обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості грунтів і якості продукції:
Середній вміст гумусу в орних землях Заставнівського району становить 2,3 %. Це другий високий показник після Новоселицького району. Однак простежується тенденція до його зниження на 0,1%. На землях, що пустують, з’явилися такі види бур’янів, яких давно тут не було. Вони здатні поширюватися на поля, які обробляються, і в цьому полягає велика загроза. З іншого боку, чим довше такі угіддя не приноситимуть користі, тим більше потім потрібно буде затратити коштів на їх окультурення”.