Подорожчання європейської валюти, яке триває впродовж останніх двох тижнів, примушує потурбуватися тих буковинців, які мають намір зустрічати Новий рік у Європі. Фахівці радять тим, хто досі не зробив для відпочинку запаси євро, не зволікати, адже євровалюта дорожчатиме й далі. Більше того, деякі фінансисти припускають, що євро за два-три тижні може коштувати сім гривень. Подорожчання євро може відчути і звичайний споживач. Внаслідок зростання курсу євро може зрости ціна на імпортні товари, які купуються за європейську валюту.
А четвертого грудня в обмінниках міста один євро продавали за 6,8 грн, купували – за 6,67 грн. За два тижні один євро подорожчав в середньому на двадцять копійок.
Петро НІКІФОРОВ, професор, фінансист вважає малоймовірним те, що євро зросте до семи гривень. Водночас, якщо долар на світовому ринку й далі буде падати щодо євро, такі тенденції можуть дійти й до нас:
– Зміни курсів долара щодо євро є не що інше, як боротьба двох валют на світовому ринку. Нині зростає курс євро стосовно долара, а згодом євровалюта повернеться у попередні курсові рамки. Без відповіді поки що залишається запитання – коли?
Такі коливання однієї валюти щодо іншої залежать від темпів економічного зростання у США та Єврозоні, від відсоткових ставок своїх валют Федеральної Резервної Системи США та Європейського центрального банку. Нині Європейський банк підвищує відсоткові ставки своєї валюти, а у США свій курс хочуть знизити. Тому курс євро росте на світовому ринку, відтак дещо зріс і у нас в країні.
Гривня ж реагує на світові тенденції європейської та американської валют цілком опосередковано. Хоча, якщо і далі курс євро щодо долара змінюватиметься, це відчується і в нашій країні. Одним із вагомих моментів нинішнього зростання курсу євро на світовому ринку є намагання Центрального Банку Китаю поповнити свої золотовалютні резерви європей-ською валютою. Якщо врахувати, що китайські золотовалютні резерви обраховуються 600-700 мільярдами (для порівняння: золотовалютні резерви Центрального Банку України нараховують 17 мільярдів доларів), то викуповується євро у досить великих обсягах. Відтак підвищений попит на валюту посприяв її подорожчанню у світі, – сказав Петро Нікіфоров.
На курсові зміни євровалюти відреагував і Національний банк України. За словами Олександра САВЧЕНКА, першого заступника голови НБУ, головний банк поповнює свої золотовалютні резерви і євровалютою: "Ми диверсифікуємо ризики і періодично міняємо структуру золотовалютних резервів, звертаючи увагу на надійність і дохідність валют. І якщо у нас збільшується доля євро, значить, ми розраховуємо, що курс євро буде зростати до кінця року".