Дії Національного банку спрямовані на те, щоби максимально обмежити користування іноземною валютою в Україні, – вважають спеціалісти. В НБУ стурбовані тим, що у розрахунках люди широко користуються доларами та євро, а не рідною гривнею.
– Щорічно до України ввозиться 5-7 мільярдів доларів. Це прямий кредит американському уряду. А якщо ввозиться євро – то Євросоюзу, – вважає заступник голови Нацбанку Олександр САВЧЕНКО. – Ми не такі багаті, щоби надавати безвідсоткові кредити. Зменшення резервування за депозитами в українській валюті і збільшення в іноземній – ринковий інструмент стимулювання банків до використання гривні як засобу платежу, кредитування та збереження.
Водночас у Чернівецькому управлінні Національного банку вважають, що ці зміни навряд чи зможуть найближчим часом вплинути на рейтинг гривні.
– Грошово-кредитна політика Національного банку спрямована на те, щоби зміцнювати курс національної валюти, а зміни розмірів обов’язкових резервів за терміновими депозитами – є одним із механізмів зміцнення гривні, – каже Любов ПАЗЮК, провідний економіст відділу економічної роботи та грошово-кредитних відносин управління Національного банку України у Чернівецькій області. – Комерційні банки працюють на попит, і поки що люди в Україні більше заощаджують і беруть кредити в іноземній валюті. Якщо порівняти із минулим роком, то станом на 1 жовтня 2005 року частка депозитів суб’єктів господарювання і фізичних осіб в загальній сумі депозитів у гривні становила 57,3%, а нинішнього року – 55,1%. Тобто заощадження у гривнях зменшилися. А в іноземній валюті зросли – на 1 жовтня 2005 року частка депозитів в іноземній валюті становила 42,7%, а 2006-го – вже 44,9. Така ж ситуація і з кредитами – у гривнях нинішнього року позичають менше, ніж минулого року.