Незважаючи на те, що вміст нітратів у кавунах і динях, які продають на чернівецьких ринках, не перевищує норми, дітей перегодовувати ними наразі не варто. Ці плоди або дозрівали на закритих баштанах, або перші з відкритого грунту і теж не найкращої якості. Справді доброго кавуна, кажуть знавці, можна скуштувати вже у другій половині серпня.
Нині кавуни коштують дві гривні за кілограм, дині – 5-8. Продавці розповідають, що беруть баштанні на гуртовому ринку на вулиці Зеленій, куди їх привозять з Херсона.
Кожна партія перед тим, як потрапити на прилавки ринків, проходить контроль на вміст нітратів, запевняють у міській санепідемстанції. Щоранку продукцію перевіряють у ветсанлабораторіях при ринках. Вибіркові дослідження робить і міська СЕС.
– Торік був випадок перевищення норми нітратів, а цього року показники в нормі. Також не було жодного повідомлення про отруєння людей ранніми кавунами чи динями, – каже завідувачка відділу гігієни і харчування міської СЕС Ольга Москалюк.
– Допустимий рівень нітратів у динях – 90 мг/кг, у кавунах – 60 мг/кг, – розповідає виконувач обов’язків завідувача хімлабораторії СЕС Людмила Євдокименко. – Щоби людина отруїлася кавуном, їй, мабуть, треба з’їсти кілограмів сорок. А ось розрізані кавуни небезпечні, на них потрапляє бруд, їх могли різати брудними руками. І якщо покупець має сумніви щодо кавуна чи дині, можна принести його до нас на експертизу.
Сумніви повинні виникнути, якщо, скажімо, м’якоть кавуна має яскраво червоний колір з фіолетовим відтінком, волокна жовті, а не білі. На розрізі справжній кавун – з крупинками, а глянцева поверхня – ознака не надто доброго продукту. Найбільше нітратів – у шкірці.
Оскільки кавуни і дині перевіряють у лабораторіях, кожен їх продавець отримує спеціальну довідку. Відповідно, кожен покупець має право цю довідку вимагати. Якщо торговець заговорює вам зуби, мовляв, сам ці дині їсть цілодобово, але документів не демонструє, висновки робіть самі.
– Усю нову продукцію, яка потрапляє на ринок, ми перевіряємо, – каже ветсанексперт лабораторії ветсанекспертизи №1 ринку "Центрального" Маргарита Божко. – І видаємо експертний висновок, де є графа "рівень нітратів". Якщо все гаразд, пишемо – "норма".
Овочі і фрукти перевіряють на стаціонарному нітратомірі. Згідно з найсвіжішими показниками, рівень нітратів у кавунах зафіксований 38,3 мг/кг за норми 90.
– Кавуни і дині підприємці на наш ринок привозять з гуртового ринку, – продовжує Маргарита Божко. – Там також є лабораторія, і вони здійснюють обстеження продукції кожної машини. Тому баштанні на нашому ринку продають вже після подвійного контролю.
– Продавати розрізані кавуни чи дині категорично заборонено. – коментує О. Москалюк. – Це порушення санітарних вимог. Але вони ще дорогі, і є випадки, коли продають їх частинами.
Окрім того, продавці повинні продавати баштанні культури в спеціально відведених місцях, під навісами. У жодному разі не варто купувати їх із землі біля дороги. Адже там плоди, окрім усього іншого, набирають бруду, важких металів з вихлопів автомобілів.
Поради
- Шкіра кавуна повинна бути без воскового нальоту.
- Якщо хвостик вкритий
ворсом, то ягода ще не достигла. Він має бути жовтим і не обов’язково сухим (висохнути хвостик може і після того, як плід зірвали).
- Жовті плями на боках – не ознака стиглості. Вони утворюються від браку світла.
- При постукуванні стиглі кавуни видають дзвінкий звук, а нестиглі – глухий.
- Чим стигліший кавун, тим він легший.
З вибором динь простіше.
- Диня повинна бути м’якою.
- Вона має бути ароматною з поєднанням запахів ананасу, ванілі, груші.
- Чим темніша диня, тим краще.
- Колір повинен бути рівномірним.
- Добре, коли є сіточка: чим вона дрібніша, тим смачніша диня.
27-07-2006, 17:56
0
1 737