– Зима для нас розпочинається у жовтні, – каже він. – Доки тепломережа поступово запускає тепло, люди за три дні можуть спалити кабель. А в будинках з індивідуальним газовим опаленням без електроенергії теж тепла не буде, бо не працюватиме насос. Тоді вже жоден газ не допоможе.
Найчастіше світло вибиває там, де з’явилися великі приватні будинки. Якщо за підведення газу люди зазвичай платять з власної кишені, то за нову електромережу платити ніхто не хоче. Великі будівлі з повним набором сучасної техніки сьогодні зводять там, де мережа розрахована ще на радянські стандарти – один кіловат на одну квартиру. Сьогодні ж будь-який бойлер бере два кіловати, й увімкнений він цілодобово.
Усе залежить від району. Якщо, скажімо, вулиця Червоноармійська уже перевантажена через новобудови, то в районі "Гравітону" мережі працюють не на повну потужність.
Ще одна причина перебоїв зі світлом – обірвані мережі. Під час снігу чи дощу гілки дерев стають важкі й часто рвуть дріт. Тому енергетики радять людям, особливо в сільській місцевості, чистити на зиму дерева. За нормами, зверху і збоку від дроту за один метр не повинно бути гілок. Якщо чистити дерева виїжджає бригада з обленерго, то ріжуть вони майже під корінь. Через це часто ледь не до бійки з господарями доходить.
Що робити, якщо вибило світло? Найперше подивитися, чи є воно у сусідів. Якщо є – телефонуйте до ЖРЕПу. Якщо ж без світла цілий будинок, повідомляйте черговому обленерго. Також Степан Мельник радить запастися на зиму резервним живленням – невеликою переносною електростанцією. Якщо такий двигун встановити на балконі, він може "тягнути" і декілька квартир.
На Калинівському ринку такі електростанції коштують від 140 до 850 доларів. Найменша розрахована на один кіловат (вистачить, щоб у домі було світло і працював телевізор). Є різні моделі – і на бензині, й на дизельному пальному. Як розповіли продавці, купують такі переносні агрегати зазвичай для того, щоби підключити якісь інструменти – болгарку, дриль, перфоратор, у місцях, куди електричні мережі не підведено.