За його даними, про збільшення кількості крадіжок електроенергії свідчить і зростання кількості штрафів. Найбільше порушників – у Сокирянському, Новоселицькому, Кельменецькому районах. Тому в жовтні, з початком осінньо-зимового періоду, розпочнуться посилені перевірки, порушників шукатимуть навіть уночі.
Виїзні бригади для боротьби зі злодіями працюватимуть від газовиків.
– Зараз газ споживають мінімально, а крадіжки зазвичай розпочинаються з настанням опалювального сезону, – розповів Іван КОЗАР, директор Чернівецької філії компанії "Газ України". – Перевірки відбуваються постійно. Щомісяця до кожного споживача повинен приходити контролер. Обов’язок контролера – виявляти випадки крадіжок блакитного палива. Але в теплі місяці, коли на одному лічильнику набігає по 50 кубометрів газу, люди не ризикують красти його задля економії усього декількох гривень.
Якщо ж споживач відмовляється пускати додому контролера (бо має на це право, адже квартира – його приватна власність), газовики розв’язують цю проблему через суд. А в районах індивідуальної забудови – відрізають газ просто на вулиці.
Доніс на сусіда – заробив 500 гривень
Якщо крадіжки газу зазвичай стосуються самого споживача, то від крадіжок електроенергії потерпають сусіди або й мешканці усієї вулиці. Тому люди повідомляють на телефон довіри в обленерго, розповідають про крадіжки і навіть від належної їм винагороди відмовляються (за виявлення порушника платять гроші – чверть від отриманого штрафу, це приблизно 500 гривень або й більше).
– Люди хочуть лише, щоб у них не блимало світло, не перегорав комп’ютер через те, що сусід потайки під’єднався і перевантажує електромережу, – каже Степан Мельник. – Завдяки телефону довіри ми виявляли чимало крадіїв, навіть високопосадовців.
Щоби не обікрали, стежте
за лічильником
Способи крадіжок удосконалюються щороку, і знайти порушників стає дедалі важче. Приміром, електрокотли заживлюють напряму в загальний коридор, встановлюють так звані відсмоктувальні пристрої, під’єднуються до щитових та жрепівських мереж тощо.
Але є й такі умільці, що під’єднуються безпосередньо до сусіда. Їх дуже легко виявити. За словами Степана Мельника, треба лише щомісяця стежити за показниками лічильника. Якщо вони без причини різко зросли – викликайте електрика.
Найважче з’ясувати ситуацію з крадіжками у будинках, що належать об’єднанням співвласників (ОСББ). Тут усі кіловати, що не враховані квартирними лічильниками, діляться між мешканцями і вважаються такими, що пішли на освітлення сходових майданчиків.
"Раніше за загальне світло ми платили по 3-4 гривні з квартири, – каже чернівчанин Андрій М., мешканець багатоповерхівки, котра належить ОСББ. – Тепер нараховують понад десять гривень. За такі гроші перед кожною квартирою мала би цілодобово горіти лампочка "сотка".
Таких звернень останнім часом є багато, констатує Степан Мельник. Обленерго підписує договір з усім ОСББ. Тариф для цих будинків нижчий, різниця в тарифі йде на зарплату голові об’єднання, і саме він та збори мешканців мали би вирішити, як боротися з крадіжками.
мешканцям таких будинків
Енергетики радять:
- перепломбувати лічильники разовими номерними пломбами (коштують 1 гривню), щоби мешканці бачили, що й голова об’єднання не порушує закон;
- періодично викликати електрика й обстежувати електромережі, щоби не було під’єднань до дротів сходового освітлення;
- встановити електронні лічильники (ціна приблизно 150 гривень), які ніколи не "брешуть";
- зрештою ніхто не забороняє мешканцеві будинку ОСББ звернутися до прокуратури чи суду, тоді електрика у ваш дім скерує відповідний орган.
Довідка
При крадіжці електроенергії розмір штрафу залежить від потужності мережі і становить:
- якщо крадіжка пов’язана з лічильником – приблизно 2000 гривень (орієнтовна плата за використану протягом півроку електроенергію);
- інші види крадіжок – приблизно 12 тисяч гривень (до трьох років використання світла).
На оплату дається п’ять банківських днів. Якщо споживач подає до суду – штраф нараховується після рішення суду.
Телефон довіри обленерго – 58-49-08.
При крадіжці газу фіксованого розміру штрафу не існує. До порушника виїжджає комісія, складає акт і вносить свої пропозиції (який штраф нарахувати, чи відрізати газ, чи подавати до суду тощо).
Телефон абонентного відділу – 54-31-20.