Це зроблять в Онуті і Вікні Заставнівського та Довжку Новоселицького районів.
Чи можна повторно використати агрохімікати та ще й для сільськосподарського виробництва, ми вирішили з’ясувати у фахівців.
Деякі науковці-екологи вважають, що це небезпечно. Волонтери екологічної організації WETI з цього приводу отримали висновки науковців Інституту органічної хімії НАН України.
– Деякі з отрутохімікатів, які вирішили компостувати, містять хлорорганічні сполуки, які належать до стійких і дуже стійких препаратів. Вони мають здатність перебувати у довкіллі протягом 10-15 років з моменту застосування, – каже старший науковий співробітник Інституту органічної хімії Національної Академії Наук України, кандидат хімічних наук С. В. Шеляженко. – Вони можуть накопичуватися у продуктах рослинного і тваринного походження, жирових тканинах людини, а під час розкладання утворювати метаболіти, токсичність яких набагато вища, ніж вихідної сполуки.
За словами С. Шеляженка, норми екологічного законодавства України розглядають непридатні для використання пестициди як токсичні відходи, які повинні бути утилізовані на спеціалізованих підприємствах. Одним із найбільш безпечних способів утилізації отрутохімікатів є їх перепаковування та транспортування на територію підприємства "ЕЛГА", що розташовані у місті Шостка Сумської області. Воно має ліцензію на подальше знешкодження непридатних до використання отрутохімікатів.
Кандидат біологічних наук Вікторія Лоханська підтримала думку колеги і попередила, що такі агрохімікати можуть мати негативний вплив на сільськогосподарські культури, які ростимуть з їх використанням. Вони можуть становити небезпеку ще й для грунтових вод.
Однак дехто з буковинських фахівців стверджує, що компостування не є шкідливим, більше того – це вже зробили у селі Довжок Новоселицького району.
– Усі агрохімікати, які вирішили компостувати, визначили у лабораторії. Непридатні агрохімікати вже компостували у селі Довжок Новоселицького району. Це безпечний метод і використовувався ще за часів Радянського Союзу, – переконаний начальник державної станції захисту рослин Володимир Гунчак. – Під дією мікроорганізмів гною агрохімікати повністю розкладаються: для несильних (які у нас компостують) достатньо 2-3 місяців, для більш сильніших – 24 місяці. Також розпочинають це роботи й у селі Василів Заставнівського району, де, окрім заборонених отрутохімікатів, було 75 кілограмів невідомих речовин. У лабораторії їх визначили як біопрепарати, тож ці 75 кілограмів компостують.
– Використовувати агрохімікати, в яких закінчився термін придатності, можна лише за наявності дозволу санепідемстанції, управління екобезпеки. А загалом, як мені відомо, непридатні агрохімікати для будь-яких робіт ніхто не використовує, – заявив директор інституту медико-екологічних проблем Леонід Власик.
Публікацію здійснено за підтримки датської Асоціації журналістів-розслідувачів (FUJ) та проекту підтримки журналістських розслідувань в Україні (SCOOP).