Ціни на зерно зростатимуть й надалі
Українські селяни не продають зерно, вичікуючи, доки зростуть ціни, а зернотрейдери намагаються скуповувати його, щоби вивезти за кордон, бо там підвищений попит.
– Хоча в уряді й запевняють, що зерна нинішнього року в Україні багато, насправді це не так, – розповідає Ярослав ШВЕД, директор приватного сільськогосподарського підприємства "Мамаївське". – Усе, що могли, вже скупили та вивезли за кордон зернотрейдери, а решту притримують селяни. Цього року спочатку посуха, а потім повінь не дозволили виростити й зібрати добрий якісний врожай зернових. Якщо хтось з виробників хліба попросить зерна, бо не буде мати з чого випікати хліб, то продамо трохи. А так ми не продаємо зерно, чекаємо, коли ціни ще зростуть. Адже витрати чималі – солярка значно подорожчала, запчастини, зарплати. Тому хочеться хоча б щось заробити. Нині ціни на зерно ростуть дуже швидко. Нещодавно кілограм зерна купували за 55 копійок, нині – за 75 і більше. Це вже непогана ціна за продовольство. Однак ціни будуть зростати і далі. Причому цінується всяке зерно. Й не дуже якісне, і проросле.
На експорт зерна ввели ліцензії
З огляду на ситуацію, що склалася, між Мінагрополітики та зернотрейдерами підписано меморандум про партнерство. А 28 вересня уряд ввів ліцензування на експорт зерна. "Таке рішення – виважене й обгрунтоване, адже продиктоване тенденціями світового ринку – перевищенням попиту на продовольче зерно над пропозицією і відповідним формуванням цін. Порівняно з минулим роком темпи експорту зерна суттєво вищі, і за своєю структурою він не відповідає структурі зернових, які в Україні зібрано поточного року. З метою забезпечення регулювання експорту зерна запроваджується ринкова норма, яку передбачено вітчизняним і міжнародним законодавством – ліцензування", – йдеться у заяві прес-служби Мінагрополітики. Ліцензування не передбачає кількісних обмежень експорту зерна. Процедура отримання ліцензії є безкоштовною. Видаватиме ліцензії на експорт зерна міністерство економіки із погодженням з мінагрополітики.
Довідка
На 2006-2007 маркетинговий рік прогнозується виробництво зерна на рівні 35,3 мільйона тонн, в тому числі пшениці – до 14,3 мільйона тонн, з неї продовольчої – майже 9 мільйонів тонн.
За даними Всеукраїнської асоціації пекарів, загальна потреба підприємств хлібопекарської галузі у продовольчій пшениці становить 5 мільйонів тонн.