Минули часи, коли відвідувач стоматологічного кабінету отримував у разі потреби "просто пломбу". Сьогодні нам пропонують обрати із кількох видів пломбувальних матеріалів. Яка між ними різниця, і що варто обирати – про це ми розмовляємо з лікарем Чернівецької міської стоматологічної поліклініки Оксаною ШПАРИК.
– Сьогодні найчастіше стоматологи пропонують дорогі пломби з фотополімерів. Вони справді найкращі?
– Так, вони найкращі. По-перше, міцні. Міцніші за цементи та пластмаси. Адже останні підлягають стиранню з часом, а фотополімерна пломба лише може дати незначну усадку. Крім того, фотополімерні пломбувальні матеріали мають широку гаму відтінків, а це дозволяє зробити пломбу практично непомітною, підібравши відтінок, відповідний до природного кольору зубів пацієнта. І ще одна перевага – пластичність, що також дозволяє краще відновлювати зуб. Фотополімери випускаються у капсулах, тюбиках, готовими до застосування. Чи не єдиний мінус цих матеріалів – висока ціна.
– Ви згадали також про цементи і пластмаси. Це просто дешевший варіант чи вони мають свої переваги?
– Одразу скажу, що пластмаси зараз не використовуються. Вони були популярними у 80-ті роки і видавалися кроком вперед порівняно з тодішніми малоестетичними цементами. Але дуже швидко з’ясувалося, що пломбування такими матеріалами має погані наслідки – вторинний карієс: пломба тримається надійно, а під нею зуб руйнується.
Що ж до цементів, то вони досить широко застосовуються і сьогодні. Наприклад, як ізолююча прокладка під фотополімерну пломбу. Якщо порожнина зуба досить велика, бажано не заповнювати її цілком фотополімером, бо він може токсично впливати на пульпу. Натомість цементи – цілком екологічні матеріали. Їх використовують також для фіксації коронок, штифтів, пломбування кореневих каналів. Цементи дуже добре зарекомендували себе у цьому, тому стоматологи від них не відмовляються. Хоч цементи, як і раніше, треба замішувати.
Крім того, є нове покоління цементів – склоіономерні. Вони також досить дорого коштують, але мають великі плюси з точки зору лікування зубів. Якщо до складу таких цементів входять наповнені фториди, під час пломбування відбувається вивільнення фтору, необхідного для зміцнення зуба. Виникає не лише механічний, а й хімічний зв’язок між зубом та пломбою. Така пломба дуже надійно тримається і не загрожує вторинним карієсом.
– Яка різниця між пломбуванням та реставрацією або реконструкцією зубів?
– Пломбування – це просто заповнення каріозної порожнини зуба пломбувальним матеріалом. Натомість реставрація – відновлення анатомічної форми зуба, повернення йому тієї форми, яка була до пошкодження. Реконструкція – ще складніша: форма зуба вдосконалюється порівняно з природною. Якщо, наприклад, є значні проміжки між зубами, можна зробити зуби трохи ширшими. Можна вирівняти ряд, якщо зуби різного розміру та висоти.
– Що все ж таки визначає ціну пломби?
– Якість матеріалу та його кількість. Фотополімерні пломби найдорожчі, але й вони відрізняються між собою за ціною. Крім того, якщо треба заповнити велику порожнину, природно, використовується більша кількість матеріалу, і це позначається на ціні.